Veganské vánoční cukroví

I když následující recepty mají jen málo společného s dobře vyváženou sportovní stravou :), většina z nás si přesto vánoční cukroví alespoň v malé míře do jídelníčku jednou ročně zařazuje. Abyste si na něm mohli pochutnat opravdu dokonale, zkuste se nechat inspirovat veganskými recepty pro některé ze známých českých druhů cukroví i zajímavých tipů na některé méně známé. 

 

KOKOSOVÉ CUKROVÍ

30 dkg hladké mouky

12,5 dkg rostlinného tuku

12,5 dkg kokosové moučky

12,5 dkg moučkového cukru

½ prášku do pečiva

voda

Na vál prosejeme mouku a moučkový cukr, přidáme prášek do pečiva,  kokosovou moučku a tuk. Zpracujeme těsto. Je-li třeba  (pokud těsto nelze spojit) přidáme trošku vody. Na pomoučeném vále vyválíme tenký plát a  vykrajujeme hvězdičky nebo jiné tvary. Přeneseme na plech s pečícím papírem a pečeme při 180°C. Vychladlé uložíme do dózy uležet – mělo by zůstat alespoň týden v chladu. Potom slepujeme krémem a poléváme rozpuštěnými karobovými bonbony. Hotové opět uložíme v chladu.

Krém

15 dkg tuku

8 dkg moučkového cukru

Utřeme do pěny.

 

 

 

KOKOSOVÉ ROHLÍČKY

20 dkg hladké mouky

20 dkg kokosové moučky

20 dkg rostlinný tuk

15 dkg moučkového cukru

balíček karobových bonbonů

 

Na vál prosejeme mouku a cukr, přidáme kokosovou moučku a tuk. Vypracujeme těsto, které necháme při pokojové teplotě  ½  hodiny odpočinout. Z těsta tvarujeme rohlíčky, klademe je na plech s pečícím papírem. Pečeme při 180°C. Vychladlé rohlíčky namáčíme špičkami do rozpuštěných karobových bonbonů.


 

OŘECHY

14 dkg hladké mouky

10 dkg rostlinného tuku

8 dkg moučkového cukru

6 dkg mletých ořechů

 

Mouku a cukr prosejeme na vál, přidáme ořechy a tuk. Vypracujeme těsto, které si nakrájíme na kousky, ty pak vtlačujeme do formiček. Pečeme při 180°C. Vyklápíme z úplně vychladlých formiček. V dóze necháme týden uležet. Potom spojujeme vždy dva ořechy ořechovým krémem. Necháme v chladu ještě nějakou dobu uležet.

Krém

15 dkg tuku

8 dkg moučkového cukru

6 dkg mletých ořechů

2 lžíce rumové tresti

Tuk a cukr utřeme do pěny, přidáme ořechy a tresť a ještě důkladně promícháme.

 

 

 

PERNÍČKY

64 dkg hladké mouky

16 dkg moučkového cukru

16 dkg Sladovitu  (místo medu)

10 dkg rostlinného tuku

1 prášek do perníku

½  lžičky jedlé sody

10 lžic sojového mléka

1 karobové bonbony

 

Na vál prosejeme mouku, cukr,  prášek do perníku a jedlou sodu. Přidáme ostatní suroviny, (mléko postupně) a zpracujeme hladké  těsto. Těsto dáme v mikrotenovém sáčku do ledničky odpočívat den i déle. Pak těsto vyválíme na 3 mm silnou placku a vykrajujeme různé tvary. Pečeme při 180°C. Vychladlé perníčky slepujeme zavařeninou nebo krémem, povrch poléváme rozpuštěnými karobovými bonbony.

Krém

15 dkg tuku

8 dkg moučkového cukru

Utřeme do pěny.

 

 

PLACIČKY S OVESNÝMI VLOČKAMI

30 dkg hladké mouky

25 dkg ovesných vloček

25 dkg moučkového cukru

25 dkg hrubě nasekaných ořechů

25 dkg rostlinného tuku

2 vanilkové cukry

3 lžíce vody

Na vál si prosejeme mouku, přidáme ostatní suroviny a vypracujeme těsto, je-li potřeba  (pokud těsto nelze spojit ) přidáme ještě vodu. Z těsta tvoříme placičky a klademe je na plech s pečícím papírem. Uprostřed placičky uděláme důlek, do kterého dáme podle chuti oříšek nebo zavařeninu (osvědčila se hrušková :) ). Pečeme při 180°C.

 

VÁNOČKA

½ kg hladké mouky

10 dkg cukru písek

10 dkg rostlinného tuku

1 vanilkový cukr

5 dkg rozinek

5 dkg oloupaných na nudličky nakrájených mandlí

2 dkg droždí 

špetka soli

¼ l sojového mléka

 

V misce smícháme mouku a sůl. Uděláme důlek na kvásek. Po vzejití kvásku  přidáme rozehřátý tuk, cukr, vanilkový cukr a sojové mléko. Vše smícháme, přidáme rozinky, mandle (část necháme na posypání vánočky) a vypracujeme hladké těsto. Necháme kynout 1 hodinu. Na vále rozdělíme vykynuté těsto na 9 dílů 4 + 3 + 2 a zapleteme vánočku (pro zručné). Posypeme ji zbylými mandlemi a 10 minut necháme odpočinout. Pečeme při 160°C asi 45 minut.

Pro méně zručné – těsto rozdělíme na 2 díly, vytvoříme bochánky. Další postup je shodný jako u vánočky.

 Kvásek:

 2 lžičky cukru

droždí

1 dl teplého sojového mléka

Do důlku dáme cukr, na něj nadrobíme droždí a zalijeme teplým (ne horkým) sojovým mlékem. Jemně promícháme až se vytvoří řidší kašička. Necháme kynout 15 minut.

 

Zpět na Výživa