Rady pro vegan stravování v MMA

Napsal Daniel O'Rourke, sportovní redaktor serveru Yahoo!

MMA patří v dnešní době jednomu z nejrychleji se rozvíjejících sportů. Stejně tak jako techniky, metodika tréninků a zápasnické styly se rychle vyvíjejí, tak se vyvíjí také další aspekt; bojovníci mění své stravovací návyky. Dokonce i v boxu, muay thai a kickboxu vidíme vzrůstající trend veganských zápasníků. Atleti zjišťují, že bez masa můžou nabrat víc svalové hmoty, shodit více tuku a vyhrát více zápasů. Ale jak se stát šampionem na veganské dietě? Zde jsou tipy, jak se stát veganským bojovníkem.

 

1. Jděte do whole food potravin

Veganské stravování v ideálním případě vychází primárně ze zeleniny, ovoce, obilovin, ořechů, semínek a luštěnin. Doplňky stravy, energetické tyčinky a proteinový šejky jsou skvělé, ale neměly by ohrozit celou vaší dietu. Jídlo máme v různých stupních celistvosti, takže si pamatujte, že čím méně je zpracované, tím lépe. Hnědá rýže je lepší než bílá, jablka jsou lepší než jablečná šťáva a tempeh, miso nebo tofu jsou lepší než sojový bílkovinný koncentrát. Pokud budete dodržovat tohle pravidlo, ztratíte tuk, naberete svalovou hmotu a budete mít více stabilní energie.

2. Nestresujte se kvůli bílkovinám

Vegani nemají problém získat dostatek bílkovin. Je pravda, že potřebujete bílkoviny na stavbu svalů a na zotavení se po trénincích, ale i ten nejbrutálnější MMA tréninkový režim nevyžaduje zvířecí maso. Všechna zelenina a celozrnné obiloviny obsahují bílkoviny. Ořechy a luštěniny jsou obzvlášť bohaté na veganské bílkoviny. Pokud opravdu hledáte něco, čím zvýšíte příjem bílkovin, jděte do tofu, tempehu, misa nebo spiruliny. MMA zápasník potřebuje minimálně 1,6 gramů bílkoviny na kilogram tělesné váhy. Pokud jíte správně, neměli byste mít problém s nedostatkem aminokyselin, které potřebujete na stavbu svalové hmoty.

3. Nevynechávejte ani tuk

Určitě jste slyšeli, že byste se měli vyhnout všem tukům, ale já vám říkám pravý opak. Tuky vás nasytí na delší dobu a budete je potřebovat na výdrž při těch dlouhých, útrpných MMA trénincích. Veganští bojovníci nezískávají tuky z masa, získávají je ze zdrojů bohaté na mono-nenasycené a poly-nenasycené mastné kyseliny. Kanola nebo olivový olej, ořechy a avokáda jsou všechno dobré zdroje. Vyhněte se balenému jídlu, které obsahuje nasycené a transmastné kyseliny.4. Ignorujte výstřelky v podobě nízko sacharidových diet

Sacharidy jsou pro vaše tělo hlavním zdrojem pohonu a energie. Nikdy se nestaneš MMA šampiónem bez energie; dokonce ani nepřežiješ trénink. Veganský bojovník miluje sacharidy. Jezte přírodní, nezpracované zdroje jako: celozrnné obiloviny, brambory a ovoce. Vyhněte se zpracovanému cukru a balenému jídlu, které vás zpomalí a ještě po něm ztloustnete.

5. Úplně se vyhněte alkoholu

Vyhýbat se alkoholu není návodem; je to pravidlo. Jedno pivo vás hodí o dva a více týdnů nazpět. Ať vegan nebo ne, nic vás nezničí rychleji, jako sobota strávená na baru.

 

Zpět na Výživa