Asijská vege kuchyně - část I

Málokterá kuchyně je tak bohatá na širokou nabídku výborných bezmasých jídel, navíc nutričně skvěle vyvážených, jako asijská. Zejména díky budhistické i hinduistické tradici (například jen v Indii je vegetariánů cca 200 milionů lidí) je vegetariánství brané jako zcela běžný způsob stravování a asijská kuchyně nabízí nepřebernou škálu různých pokrmů. Navíc v Asii je až na vyjímky takřka neznámé pití mléka a jeho další zpracování např. pro sýry, takže většina vegetariánských jídel je zároveň i veganských. Asijská jídla jsou velice lehká, ale zároveň i výživná a jdou i jednoduše připravit doma ze surovin, které jsou už i u nás běžně k dostání. Navíc je u nás i široká škála asijských restaurací a bister a stačí tedy zapátrat ve svém okolí a po nějaké vhodné asijské vývařovně - i když některé z nich se až moc přizpůsobují evropskému jídelníčku a originálních asijských jídel vaří už jen zlomek. Nicméně alespoň tofu, popřípadě rýži se zeleninou mají skoro v každém asijském podniku. 

A tady najdete první část asijských jídel, které jsou vhodné i pro sportovní stravu a jdou připravit i doma. 

 

 

Zelenina s houbou shiitake

Houba shiitake má v asijské kuchyni velkou tradici a třeba japonci ji nazývají "perlou mezi houbami". Kromě vynikající a velice výrazné chuti má i prokazatelné léčebné účinky, zejména pro léčení řady civilizačních chorob. Má příznivý vliv na imunitu, snižuje cholesterol v těle, vysoký krevní tlak apod. U nás je k dostání běžně ve zdravých výživách, přes e-shopy a i některých supermarketech. Vařit z ní je velice snadné - díky její velice výrazné chuti není ani nutné jídla s ní nijak zvlášť ji kořenit. Vynikající je například se zeleninou, nejlépe čerstvou, rychle osmaženou na pánvi (možno použít i zmražené zeleninové směsi, ale tam už je výrazně nižší výživová hodnota). Jako příloha je nejvhodnější rýže. 

 

 

 

Pad thai

Jedno z nejznámějších thajských jídel, na kterém vyrůstalo už mnoho generací thaiboxerů. :-) Příprava je velice jednoduchá, na pánvi se usmaží kousky tofu se stroužky česneku, sojovou omáčkou, trochou cukru, výhonky a dopředu namočenými nudlemi. Vhodné je posypat hotové jídlo oříšky (skrz zvýšení obsahu bílkovin) a chilli papričkami (výrazně zrychlují metabolismus). 

Netradiční recept na přípravu pat thai od Vegan black metal chefa najdete tady:

http://www.youtube.com/watch?v=CeZlih4DDNg

 

 

 

 

 

Osmažené zelenina

Opět velice jednoduché jídlo, které jde připravit za několik minut. Může posloužit jako svačina nebo lehká večeře, ale při přidání ořechů nebo například nějakých vegan náhražek masa (robi, seitan, tempteh) může být i jako hlavní jídlo. Nejlépe je používat čerstvé suroviny (k dostání třeba na různých tržnicích), ale například v zimě dobře poslouží i zamražené asijské zeleninové směsi. Opět určitě nezaškodí nešetřit chilli.

 

 

 

Závitky

Závitky jsou na domáci přípravu trochu náročnější, kromě směsi, kterou se závitky vyplňují (nadrobno nakrájená zelenina, nasekané houby, možno i nasekané sojové maso) je nutné buď udělat nebo koupit tvz. rýžový papír. Ten se na cca 10 sekund namáží do vody a po naplnění směsí se smaží na pánvi. Komu by se do domácí přípravy nechtělo, závitky se prodávají ve většině asijských bister, ale zdaleka ne všude jsou ve vegeúpravě. Každopádně když na ně narazíte, určitě neváhejte, chuťově se jedná při kombinaci s různými omáčkami o výborný kulinářský zážitek. 

 

 

 

Rýžové nudle se zeleninou

Opět tradiční jídlo velice jednoduché na přípravu, vhodné i při rýsovacím tréninku nebo při hubnutí. Zeleninu je možné použít podle chuti, osmahnout na pánvi (při rýsování s minimem oleje) a smíchat s rýžovými nudlemi, které se vaří cca 3 minuty. Optimální je opět přidat chilli papričky. 

 

 

 

Tofu s rýží

Další klasické asijské jídlo. Tofu je vhodné používat kvalitní, vynikající je například originální japonské bílé tofu. K do směsi tofu se zeleninou je možno připadat opět různé druhy oříšků pro získání komplexnejších bílkovin z tohoto jídla. 

 

 

 

Sushi

Sushi je skutečná gurmánská pochoutka, která jde připravit v nesčetně vegan variantách. Velice vhodné je sushi naplnit například avokádem, které je bohatým zdrojem minerálních látek a vitamínů, včetně pro vegany žádaných vitamínů B. Dužina avokáda navíc obsahuje i kvalitní tuky a je energeticky bohatá, takže po náročnějším tréninku, popřípadě při přibírání, se avokádo určitě hodí. Jako náplň do sushi jde však samozřejmě použít i jakékoli jiná zelenina nebo ovoce. Velice sympatické na sushi je i to, že v takřka v každé sushi restauraci je jeho vegenabídka hodně bohatá. Vhodné je na dochucování sushi nešetřit wasabi, které je bohaté na vitamíny (C, B6, hořčík) a má silné antibakteriální účinky. 

 

 

 

Chřest s rýží na thajský způsob

Chřest je nejbohatší na živiny a vitamíny (je dobrým zdrojem např. betakarotenu, vitamínů C a E) zejména čerstvý, který se dá vypěstovat i doma za oknem, popřípadě koupit v lépe zásobených obchodech. Chřest bývá někdy nazývaný elixírem mládí, což je poněkud nadnesené označení, nicméně jeho velice pozitivní vliv na fyzickou i psychickou kondici je nesporný. Je vhodný i při rýsování a redukčních dietách a jídla z něj jsou velice chutná, výživná a přitom lehká. Chřest s rýží je výborné jídlo nijak složité na přípravu. Chřest oloupeme a poté uvaříme (bílý chřest cca 10 minut, zelený 8). Osmahneme na pánvičce s další zeleninou a výhonky a podáváme s thajskou rýží a omáčkami.  

 

 

Zpět na Výživa