Asijská vegan jídla pro sportovní stravu - část 2

Jak už jsme informovali v minulém článku , asijská kuchyně představuje pro plnohodnotnou a velice výživnou veganskou stravu i při maximální fyzické zátěži doslova zlatý důl. V asijské kuchyni se navíc s výjimkou některých menších území např. v Mongolsku nepoužívá mléko (zajímavé v tomto kontextu je, že například výskyt zlomenin je mezi Asiaty výrazně menší, než u nás, což ukazuje oblíbené argumenty mléčných lobby o nutnosti pít skrz vápník mateřské mléko jiných živočišných druhů jako naprosto zavádějící), takže většina asijských vegetariánských pokrmů je zároveň i veganských. Kromě nutričně výborně vyvážené kombinace proteinů a dalších látek v asijských jídlech je velkým bonusem i to, že tato strava má oproti naší jen minimální množství tuku - což je patrné při návštěvě asijských zemí hned na první pohled na minimálním počtu obézních lidí. 

 

 

 

Nudle se sojovým masem

Sojové maso je vynikajícím zdrojem bílkovin, ve 100 gramech jich má 49,8 g, tedy cca dvakrát víc, než je v z masa na bílkoviny nejbohatším krůtím mase. Spolu s pšeničnými nudlemi a zeleninou představuje toto jídlo velice výživný a zároveň i lehký pokrm, bohatý na vlákninu a kvalitní aminokyseliny. Příprava je rovněž velmi jednoduchá a finančně nenáročná (balíček sojového masa, který spolehlivě zasytí i ty největší hladovce, stojí cca 15 korun). Vhodné je stejně jako u dalších ajiských jídel rozhodně nešetřit chilli, které spolehlivě zrychluje metabolismus a tím zamezuje ukládání tuků.

 

 

 

Zelenina s robi a tofu

Další bílkovinová bombička, kdy se kombinací robi masa a tofu získají komplexní proteiny. Robi je dražší než sojové maso, ale je zcela bez tuku, takže je vhodné i při rýsování a jeho konzistence je velice podobná klasickému masu, tudíž se jedná o jídlo, které i chuťově maximálně nahradí masité pokrmy. Příprava tohoto pokrmu zabere cca deset minut.

 

 

 

Hnědá rýže se saitanem

Hnědá rýže je oproti její bílé kolegyni dietnější a spolu s na bílkoviny opět velice bohatým seitanem je toto jídlo optimální například po rýsovacím tréninku. 

 

 

 

Tofu s houbou shiitake

O blahodárných účincích "perly mezi houbami" shiitake jsme již psali a spolu s orestovaným tofu je tento pokrm opět velice výživný a i chuťově vynikající. Určitě se vyplatí sehnat si na něj velice kvalitní tofu, které se prodává například v sushi prodejnách. Doplnit jde o zeleninu, vhodná je z nutričního hlediska zejména červená paprika.

 

 

 

Rýže se zeleninou

Klasické asijské jídlo, které je k dostání v každém asijském bistru, i když s tím, co jde koupit na ulici například v Bangkoku, se to moc nedá chuťově srovnat. Pokud si toto jídlo budete chystat doma, je vhodné do něj přidat brokolici, která je velice bohatým zdrojem vitamínů (C, E, komplex B vitamínů) a minerálních látek - zejména vápníku, draslíku a dalších. Brokolice má podle nových studií (např. studie Georgetownské univerzity) i preventivní vliv na předcházení rakovině. 

 

 

 

Polévka s rýžovými nudlemi

Polévky tvoří v originální asijské kuchyni nezanedbatelnou část, bohužel u nás jsou k dostání obvykle v dosti zmutovaných formách. Nicméně jejich domácí příprava není nikterak složitá a určitě se vyplatí ji vyzkoušet. Výhoda je, že rýžové nudle jsou extrémně rychlé na přípravu a oproti klasických vaječným nudlím používaným v české kuchyni jsou výrazně méně kalorické. Zeleninu jde v tomto druhu polévky opět použít podle chuti a dostupných surovin, stejně jako v předchozím jídle je pak vhodné i zařazení brokolice. 

 

 

 

Nudle s ořechy

O pro veganskou stravu důležité roli ořechů jsme již informovali v tomto článku a asijská kuchyně s ořechy ráda a hojně pracuje. Příprava tohoto jídla je opět velmi jednoduchá, na osmažené nudle se zeleninou stačí v poslední fázi nasypat drcené ořechy, které dodají tomuto pokrmu komplexnejší složení bílkovin a rovněž přidají tvz. zdravé tuky. 

 

 

 

 

Tofu s rýží a fazolkami

Fazolky mají výhodu, že jdou pěstovat u nás i celoročně v truhlícím za oknem, není tedy problém zajistit jejich čerstvý přísun v jakémkoli ročním období. Fazolky jsou výborným zdrojem vápníku (250 g fazolí obsahuje stejné množství vápníku, jako 250 ml kravského mléka), vlákniny, železa a rovněž bílkovin, kdy v kombinaci s na proteiny bohatým tofu se opět získá žádoucí komlexní složení bílkovin. Jako přílohu je k tomu pokrmu vhodné zvolit rýži, která dodá dostatek sacharidů. Tento pokrm je optimální po náročnějším tréninku a např. přidáním ořechů, popřípadě robi nebo sojového masa se velice hodí k nabrání svalové hmoty. 

 

 

 

Zpět na Výživa