Ukázky z knihy Vegan v kondici

V pondělí vyšla kultovní kniha kanadského šampiona v triatlonu, vegana Brendana Braziera s názvem Vegan v kondici. Kniha, která velice podrobně mapuje nutriční výhody veganského stravování, ovlivnila celou generaci moderních sportovců i lidí, kteří se chtějí stravovat zdravě a ohleduplně. Recenzi knihy přineseme v nejbližších dnech, zde najdete pár zajímavých ukázek z ní o energii, kterou čerpáme z jídla:

 

 

 

"Pro vstřebávání většiny potravin ve stravě průměrného Američana je potřeba skoro tolik energie, kolik samotná potravina obsahuje. Jedná se tedy o jídlo s extrémně nízkým čistým ziskem. Nutriční hodnoty potraviny uvedené na obalu značí, co je je v jídle obsažené, nikoli co z něj tělo skutečně získá. Proces trávení si žádá energii, jejíž velká část se uvolňuje ve formě tepla. Na strávení typické americké stravy obsahující mnoho průmyslově zpracovaných potravin se spálí značné množství energie. Podobně jako je tomu se žhnoucí žárovkou…"

 

"Mohlo by se zdát logické, že čím víc kalorií - jednotek, pomocí níž se vyjadřuje energetická hodnota potravin - zkonzumujeme, tím víc energie tělo dostane. Samozřejmě ale víme, že to tak není, jinak by lidé s největším množstvím energie byli hosté fast foodů. Pokud jen konzumujeme jídlo s větší energetickou hodnotou, nezaručuje to víc energie." 

 

"Potraviny v přírodním stavu, které mají vysoký podíl živin, lze strávit s menším energetickým výdejem, než průmyslově zpracovaná, rafinovaná jídla. Naopak proces trávení a vstřebávání průmyslově zpracovaných potravin představuje výjimečně náročnou energetickou investici. Vynechání těchto potravin se projeví okamžitě energetickým přírůstkem, takže budete mít víc využitelné energie, kterou navíc tělo pravděpodobně vynaloží na zlepšení imunitních funkcí a rychlejší obnovu buněk, což jsou v zásadě procesy zabraňující stárnutí."

 

 

 

"Obecné pravidlo říká, že čím méně byla potravina upravená, tím lepší bude její výnos. Jídlo s nízkou výživovou hodnotou působí jako jeden z hlavních faktorů ve vzrůstajícím výskytu obezity. Tento závažný zdravotní problém, byť nežádoucí, přece jen k něčemu slouží: vysílá jasnou zprávu o tom, že je něco v nerovnováze… Víme, že součástí zdravého stravování je čerstvé ovoce, zelenina, luštěniny, semínka, esenciální mastné kyseliny a kompletní bílkoviny a přesto věříme, že prostě nemáme čas, abychom si připravili odpovídající jídlo. A výsledek? Společnost přejedených lidí, kterým se navzdory tomu nedostává energie."

Zpět na Novinky