První čistě veganská škola v USA

Razantním způsobem vyřešila rodina vynikajícího amerického režiséra Jamese Camerona problém se stravováním svých dětí, kterým nevyhovovala nezdravá strava v místních školních kuchyních (v českých školách je situace se školním stravováním často obdobně žalostná). Cameronovi založili vlastní školu se zaměřením na ekologii MUSE v Calavasu v Kalifornii, kam své děti přihlásili. A protože se ze zdravotních, etických a enviromentálních důvodů stravují vegansky, vznikla první americká škola s vegan jídelníčkem. "Výuka na této škole je zaměřená na životní prostředí a rostlinný jídelníček je nedílnou součástí péče o něj," uvedl James Cameron. "Nemohl bych se považovat za člověka, který jedná a smýšlí ekologicky, pokud bych stále jedl zvířata," říká Cameron a dodává, že živočišná výroba je jedním z hlavních příčin devastace planety - například produkuje víc emicí CO2, než doprava. 

Škola MUSE je zajímavá i tím, že si většinu potravin produkuje na zahradách místního kampusu sama v biokvalitě. Udržitelné a etické stravování, včetně produkce vlastních potravin, se tak stává nedílnou součástí výuky. "Chceme, aby se děti dozvěděli maximum o vztahu k životnímu prostředí a o tom, jak žít ohleduplným, udržitelným a zdravým životním stylem," říká Cameron.

A co k tématu veganského stravování dětí uvádí ADA,  největší americká organizace, sdružující lékaře a nutriční odborníky, ve svém oficiálním stanovisku? "Dobře rozvržená veganská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětství i dospívání."

 

 

Zpět na Novinky