Pouze třetina obyvatel planety má enzym na štěpení kravského mléka

Zajímavé údaje nabídla archeologická studie uveřejněná v Nature. Prvním velmi zajímavým zjištěním je to, jak se během historie země vyvíjelo pití mléka. Podle posledních údajů se zdá, že ještě v době ledové mělo mléko pro předchůdce dnešních lidí účinky toxinu, protože jim zcela chyběl laktáza – enzym pro štěpení laktózy, hlavního mléčného cukru.

S rozvíjením chovu zvířat a přechodu na farmaření se mělo zato, že si lidé na mléko přivykli. Zmiňovaný výzkum však ukazuje to, že už od doby kamenné a dale během další historie se lidé ve stejné míře snažili o primitivní oddělení laktózy z mléka, protože jim patrně způsobovala zažívací obtíže.

Ještě silnějším, objektivním důkazem o tom, že pít mléko jiného žiovčišného druhu rozhodně není normální ani z biologického hlediska, je mapka ukazující rozšíření schopnosti strávit kravské mléko. Podle těchto údajů je i po tisících letech pouze třetina lidské populace nad 7 let mléko vůbec schopna trávit.

Jak říká vedoucí studie, archeolog Oliver Craig z the University of York: “Pokud nejste schopný laktózu trávit – máte intolerance na laktózu – a vypijete hrnek mléka, budete mít velké obtíže. Prudké zažívací obtíže a průjem, v podstatě úplavice. Neříkám, že na to zemřete, ale je to velmi nepříjemné.”

O důvod víc přejít na rostlinné zdroje :) Nabídka rostlinných mlék je dnes už i nás více než pestrá a nutričně jsou často ještě vhodnější, než mléko kravské. A i v případě, že zrovna patříte do oné jedné třetiny, která si se štěpení mléka poradí, přechodem na mléka rostlinná se vyhnete i dalším negativním souvislostem. Tím je například i velká míra utrpení krav, kterým pro získání mléka musí být potomek ihned po porodu odebírán nebo velmi smutným transportům mláďat na jatka. 

Celý článek najdete zde.

 

Zdroj: Nature 

Zpět na Novinky