Památka laboratorních zvířat

Dnes si připomínáme světový den laboratorních zvířat, který už od roku 1979 upozorňuje na památku milionů zvířat, která denně umírají a trpí v laboratořích kvůli testům a pokusům. V době, kdy k většině testů existují humánnější, validnější a hlavně etičtější alternativy, je používání zvířat nejen nesmyslné, ale také absolutně zbytečné a kruté. 

Vzhledem k velké rozdílnosti lidského a zvířecího organismu, odlišných reakcí, jsou animální modely naopak často spíše nebezpečnými metodami, protože výsledky se nedají vždy na člověka aplikovat. 

Jako spotřebitelé a spotřebitelky můžete v určité míře ovlivnit to, jaké produkty podpoříte svými penězi - proto kupujte kosmetiku netestovanou na zvířatech, a podporujte firmy, které se ke zvířatům chovají ohleduplně. Ne vždy to můžete s jistotou zjistit, protože v dnešní době je na zvířatech testováno téměř vše - od benzínu po cigarety, ale pokud se budete aktivně zajímat a veřejným tlakem upozorňovat firmy na to, že si přejete, aby přecházeli k humánním alternativám, budou nuceni postupně od testů upouštět. 

Stejně, jako tomu bylo postupně např. v případě kosmetiky. 

Více info o tom, co a jak se na zvířatech testuje a jak se tomu můžete vyhnout, najdete zde

 

A něco optimistikého na záběr: pohled na zachráněné beagly (nejčastěji používané plemeno laboratorních psů), kteří se poprvé dostanou ven.  

 

 

 

Zpět na Novinky