Kravské mléko - mýty a realita

V dnešní době je slyšet stále více argumentů pro to, proč vynechat ze svého jídelníčku mléko a mléčné výrobky - a to i z toho sportovního.

 

Etické - protože kráva mléko "nedává", jak si většina lidí myslí, ale vytváří se jí, stejně jako lidem a dalším savcům, pouze pro své vlastní mládě - a mléčný průmysl je tedy jen koloběh umělého oplodňování, odebírání a zabíjení mláďat (ano, jinak se mléko nedá dojit pro potřeby člověka). Krávy i telata jsou plně cítící a své utrpení a bolest si uvědomující tvorové, takže tímto zbytečným koloběhem velmi trpí. 

 

Environmentální - protože chovy zvířat jsou jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí a vzduch na planetě nyní znečišťují už více jak celosvětová doprava. 

Např. během výroby 1 kg sýru se uvolní kolem 8000 ekv CO2, kdežto pro získání kila zeleniny je to pouhých 150 g.

 

A samozřejmě zdravotní - protože vedle toho, že velká část populace nemá vyvinutý enzym na štěpení laktózy a mléko způsobuje trávicí problémy, existují podle mnoha nových studií i výraznější zdravotní komplikace, ke kterým jeho konzumace přispívá. 

Mýty mléčného průmyslu o nezbytnosti konzumace mléčných výrobků z důvodu zajištění dostatečného množství vápníku, jsou překonány jasnými tabulkami o tom, kolik vápníku je v rostlinných zdrojích a kolik v mléku. 

Např. v máku najdete 1400 mg vápníku/100 g, v sezamu 670 mg, v mandlích 240 mg. V kravském mléku je vápníku pouze 112mg.  

 

V dnešní době existuje tolik rostlinných alternativ ke kravskému mléku, které jsou etičtější a zdravější, že jeho konzumace je naprosto zbytečná, nezdravá a z hlediska toho, co způsobuje zvířatům i krutá. 

 

Takže pokud jste dosud nezkusili madlové, sojové, makové nebo mléko z lískových ořechů, quinoy a dalších zdrojů - určitě zkuste, stojí to za to :) 

 

A pokud potřebuje ještě více informací, připravili jsme pro vás souhrn některých našich článků:  

 

http://www.vegan-fighter.com/clanky/pro-koho-je-mleko.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/odbornici-na-vyzivu-z-harvardu-nedoporucuji-pit-mleko.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/dan-za-mleko.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/mleko-a-zdravi.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/vf-a-linda-ve-slovenskem-casopise-mama-a-ja.html 

http://www.vegan-fighter.com/novinky/pouze-tretina-obyvatel-planety-ma-enzym-na-stepeni-kravskeho-mleka.html

http://www.vegan-fighter.com/vyziva/mandlove-mleko-vyborna-alternativa-ke-kravskemu-mleku.html

http://www.vegan-fighter.com/novinky/co-se-skryva-za-mlekem.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět na Novinky