Kozí sýr ve veganské úpravě? Ano! ...recepty na veganské alternativy k sýrům

Také patříte k veganům nebo vegankám, kteří se těžko loučili se sýry všeho druhu, případně se ještě nestravujete vegansky právě z tohoto důvodu? Vedle vynikajících sýrů firmy Scheese, Toffutti nebo Veganline, které se naštestí dnes dají koupit už i u nás, si však zpestřit jídelníček můžete i domácími sýrovými pochoutkami - např. kozím sýrem s pepřem. Zde je recept:

 

Kozí sýr s pepřem

 

3/4 hrnku kešu ořechů

1/4 hrnku kanolového oleje (varianta řepky, obsahuje vhodnější poměr nenasycených mastných kyselin)

1/4 hrnku citronové šťávy

1 a 1/4 kávové lžičky soli

2 lžičky vody

1 lžička nahrubo mletého černého pepře (pro variantu s bylinkami připravte směr sušených bylin, příp. mletou papriku)

 

Kešu oříšky dejte do velké misky, zalijte dostatečně vodou a nechte přes noc nasáknout. Ráno přebytečnou vodu slijte, omyjte oříšky ve studené vodě a znovu slijte. Rozmixujte je spolu s citronovou šťávou, solí a 2 lžičkami vody. Na misku položte sítko a položte na něj jemnou látku, podle síly i ve více vrstvách. Na ní pak přendejte vzniklou hmotu, zabalte do látky a utvořte asi 15 cm dlouhý válec. Konce látky zatočte a převažte nebo spojte gumičkou. Pak vše nechte pracovat asi 12 hodin při pokojové teplotě, slejte přebytečnou vodu a schlaďte.

 

Pak rozehřejte troubu na 200 stupňů, na plech rozprostřete pečící papír. Rozbalte sýr a udělejte z něj trochu delší váleček, znovu zabalte a zatočte opět konce. Nechte péct asi 35 minut nebo tak dlouho, dokud sýr nezačne být tuhý zvenku, ale stále jemný uvnitř. Při pečení jej občas otáčejte. Pak nechte vychladnou a zchaďte. 

 

Sýr pak rozbalte, posypte namletým pepřem (bylinkami, papriku...) a lehce poválejte, aby se pepř zatlačil do sýru. 

 

Dobrou chuť :)

 

 

A pokud byste zatoužili po raw vegan úpravě domácí sýrové alternativy, zkuste třeba recept z knihy Škola živé stravy na rajčatový sýr:

 

Rajčatový raw vegan sýr

 

1 hrnek kešu ořechů

šťáva z jednoho citronu

1/4 lžičky soli

1/2 lžičky bílého misa

4 sušená rajčata, nakrájená na jemno

1/4 hrnku bazalky

 

Kešu oříšky umeleme nebo rozmixujeme a postupně přidáme i další ingredience, které domixujeme do jemné konzistence. Autorka doporučuje vytvářet malé bochánky, ale fantazii s vytvářenými tvary se určitě meze nekladou. V závěrečné fázi sýr můžete dosušit při 35 stupních Celsia - pozor na překročení teploty 38 stupňů, která je pro raw vegan potraviny tou nejzažší.

 

 

Pro další recepty na veganské varianty sýrů ještě přidáváme tip na např.určitě velmi zajímavou knihu Artisan Vegan Cheese.

 

Přejeme dobrou chuť a na závěr přidáváme několik inspirativních obrázků :)

 

 

 

Zpět na Novinky