Jak na vegan steak

Steaky jsou jídlo, které si většina lidí spojuje s masem, ovšem i ve veganské verzi jdou připravit naprosto výborně a navíc mnohem zdravěji a samozřejmě bez toho, aby nějaké zvíře muselo trpět na jatkách.

 

 

 

Výchozí surovinou veganského steaku jsou různé rostlinné alternativy masa, dají se tedy připravit například z tofu, wheaty, sojových plátků nebo seitanu, ovšem skrz konzistenci i chuť je zřejmě nejlepší použít robi maso (směs rostlinných bílkovin, neobsahuje sóju). Kromě výborné chuti a struktury v podstatě totožné s masem má robi výborné nutriční hodnoty, obsah bílkovin je podobný jak v klasickém mase, ovšem neobsahuje žádný cholesterol a je výrazně méně kalorické (o více než polovinu proti například vepřovému masu). A jaké je příprava vegan steaku? Základem je kvalitní marináda, kterou připravíme tak, že nalijeme do nádoby olivový olej, do něj přimícháme nějakou pikantní omáčku (například čertovkou nebo cikánskou) a přidáme nakrájenou cibuli. Dále přidáme koření podle chuti, rozhodně by v něm neměl chybět pepř a vhodné je i už namíchané steakové koření. Dále přidáme chilli omáčku (skrz pozitivní vliv chilli na metabolismus s ní doporučujeme nešetřit), sojovou omáčku a sůl, které nemusí být moc - dostatečně slanou chuť dodá steakům chilli. V marinádě necháme robi plátky (popřípadě tofu) dostatečně dlouhou dobu, aby natáhly její chuť. Poté steak smažíme buď na pánvi nebo ještě lépe na grilu.

 

 

Když je steak dostatečně propečený, podáváme s bohatou zeleninovou oblohou, nejlépe čerstvou a vhodný je k němu například celozrnný chléb nebo rýže, popřípadě brambory. Vzhledem k výrazně přízvnivějším nutričním vlastnostem veganských steaků si můžete navíc tuto pochoutku dopřávat poměrně často bez větších obav z nežádoucích kilogramů navíc. Přejeme dobrou chuť! 

 

 

Zpět na Novinky