Izraelský premiér snižuje spotřebu masa a chce chránit zvířata před krutostí

Pozitivní zpráva týkající se vztahu ke zvířatům a jejich ochrany přichází tentokrát ze země, jejíž zahraniční politika se nemusí každému zrovna líbit a situace je tam často problematická i vztahu ke zvířatům. Ten je tradičně v této zemi na poměrně malé úrovni. A to nejen na kosher jatkách, která jsou ještě krutější, než jatka klasická, protože jsou zde zvířata zabíjena různými metodami vykrvením za plného vědomí.

O to překvapivější v pozitivním slova smyslu je oficiální oznámění izraelského premiéra Benjamina Netanjahu a jeho ženy o tom, že snižují spotřebu masa – a co více – jedním z hlavních důvodů je pro ně prý mimo environmentálních dopadů i vztah ke zvířatům: “Jako premiér jsem zodpovědný nejen za ochranu životů lidí v Izraeli, ale cítím se zavázaný také ke zvyšování povědomí v boji proti páchání krutosti na zvířatech.”, řekl Netanjahu deníku The Jerusalem Post. Důvodem k tomuto postoji jsou pro ně prý informace, které politikům byly o negativních dopadech na životní prostředí a zvířata předány prostřednictvím médií. 

O tom, co se děje (nejen) na kosher jatkách, se můžete informovat na jednom z mála videí  z kosher jatek, která nejsou veřejně blokována kvůlu brutalitě obsahu. Tímto vás navíc provede známý propagátor vegetariánství a veganství v židovském náboženství, americký autor Jonathan Safran Foer. Ten se ochranou zvířat v izraelském světě zabývá dlouhodobě, napsal například knihu Eating animals. Zajímavé jsou jeho důvody k vynechání masa: “ Dlouho jsem byl ve vztahu k masu nejistý sám sebou, jak to vlastně mám. Popohnalo mne až narození mého prvního dítěte – rozhodnutí o jeho nekonzumování jsem musel udělat pro něj.”

Doufejme, že tyto osobnosti budou i nadále inspirovat (nejen) další krajany k etickému životnímu stylu, stejně jak to dělá například už celosvětově rozšířené hnutí 269, které v této zemi vzniklo. 

 

 

Zpět na Novinky