Ironman a vegan Rich Roll o bílkovinách

Ukázka z v těchto dnech vydané knihy HLEDÁNÍ ULTRA vynikajícího triatlonisty a vegana Riche Rolla na téma bílkovin. "Nemine den, kdy by se mě někdo neptal, kde beru jako vegan bílkoviny. V naší kultuře je totiž hluboce zakořeněný názor, že pro zdravý život jsou nezbytné živočišné bílkoviny. Hodně živočišných bílkovin. Zjistil jsem, že tento neustále vnucovaný názor je naprosto mylný. Slyšeli jste někdy o někom, kdo by kvůli nedostatku bílkovin skončil v nemocnici? Já ne. Celý ten povyk kvůli proteinům je v podstatě k ničemu. Zastávám názor, že jde o dezinformační kampaň živenou mocnou a dobře zajištěnou lobby masného a mléčného průmyslu, které se podařilo přesvědčit společnost (včetně lékařů, učitelů a státní byrokracie), o tom, že tyto produkty potřebujeme k životu. 

Proteiny tvoří dvacet různých aminokyselin, z nichž jedenáct si dokáže naše tělo přirozeně syntetizovat. Zbývajících devět - nazýváme je esenciální aminokyseliny - je třeba získávat z toho, co jíme. Technicky vzato tedy naše tělo potřebuje některé aminokyseliny, ne proteiny jako takové. Těchto devět esenciálních aminokyselin však nenacházíme výhradně v potravinách živočišného původu. Skutečnost je taková, že je nejprve syntetizují rostliny a do masa a mléčných produktů se dostávají jen díky tomu, že zvířata konzumují rostliny. Velice mě překvapilo, když jsem zjistil, v jak velkých objemech se vyskytují v obilovinách, ořeších, semenech, zelenině a luštěninách. V produktech, jako jsou různé druhy fazolí, v quinoi, dokonce ve špenátu nebo brokolici. Obecně vzato, obsahuje-li vaše strava správný poměr těchto rostlinných složek, je v podstatě nemožné, aby si vaše tělo nedokázalo vytvářet všechny proteiny potřebné k tvorbě, opravám a fungování svých tkání."

 

 

Více informací o Richovi Rollovi, který se po přechodu na vegan stravu ve svých necelých čtyřiceti letech změnil ze silně obézního, vystresovaného právníka živícího se ve fast foodech, který byl těsně před infarktem, v jednoho z nejlepších sportovců planety (podle časopisu Men's Health Fitness), schopného absolvovat během týdne pět závodů Ironman po sobě (celkem 20 kilometrů plavání, 900 kilometrů na kole, 210 kilometrů běhu), najdete v recenzi jeho knihy HLEDÁNÍ ULTRA, která se již v nejbližších dnech objeví na našem webu. 

 

 

Zpět na Novinky