Investigativní video z velkochovů vyhrává cenu Webby Awards

Hlavní cenu internetové soutěže the Webby Awards získalo tento rok investigativní video HSUS ukazující praktiky farmy chovající prasata. 

Soutěž Webby Awards  již téměř deset let oceňuje nejlepší snímky a díla publikovaná na internetu a v porotě zasedají lidé jako "otec internetu" Vint Cerf, spoluzakladatel Twitteru Biz Stone, několik výkonných ředitelů divizí společností typu Google, ale i "umělecké" osobnosti jako třeba David Bowie. Díla, rozdělená do několika kategorií podle žánru, pak mohou dostat jak cenu poroty, tak diváků. 

Investigativní video s názvem Undercover at a Tyson Pig Supplier  bylo nominováno a vyhrálo ceny obě. V několika minutovém videu je zachyceno, jak si pracovníci chovů kopou s malými prasaty jako s míčem, točí s nimi a drží je přitom za nohy, bijí pěstmi matku a opakovaně ji silně kopou, když nechce opustit svoje mláďata. Mimo to zachycuje i standardní podmínky v chovech, kdy zvířatům není umožněn téměř žádný pohyb. 

Toto video bylo natočeno zhruba před rokem a potěšující zprávou je to, že na základě tohoto videa a jeho šíření bylo pět ze zaměstnanců (jejich jména byla veřejně publikována zde) obviněno a následně i uznáno vinnými z týrání zvířat. 

Video, ukazující rozhodně ne ojedinělý případ, přichází v době, kdy v USA je nyní v několika státech postupně navrhována a zaváděna do praxe legislativní úprava, zakazující jakékoliv dokumentování chovů zvířat a jatek (v Utahu už byla souzena žena za filmování týrání telete pracovníky jatek na mobilní telefon).

Zákaz informování o lidech porušujících takto významně zákon v oblasti týrání zvířat je legislativně skutečný paradox. Veřejné ocenění tohoto videa a silný tlak veřejnosti nicméně velmi silně ukazuje na to, že lidé chtějí být o skutečných životních podmínkách zvířat informováni nezkresleně. Dokazuje také stále narůstající zájem veřejnosti o zvířata jako taková.

Veřejné šíření a následné odsouzení poukazuje nicméně ještě na jeden fakt: na důležitost toho, aby podobné materiály vznikaly - pro sama zvířata, která takto trpí.

K tomu se připojujeme samozřejmě i my - nebuďte nikdy k utrpení zvířat, kterého byste byli svědkem, lhostejní.  

 

 

 

 

Zpět na Novinky