I v Číně je veganství na vzestupu

Překvapivou zprávu přineslo Public Radio International  - v Číně je v současné době více vegetariánů a veganů, než v USA. A to navzdory tomu, že podobně jako tomu bylo dříve u nás, maso v jídelníčku bývalo v Číně známkou úspěchu a toho, že se rodinám dobře daří. 

To se však mění a Čína k tradičním, vegetariánským a veganským pokrmům své kultury, přidává i nové možnosti, jak se najíst bez masa. Důvody jsou pro mnoho z nás možná překvapivě podobné - i v Číně už se lidé přidávají k celosvětovým trendům spočívajícím v ohleduplnosti ke zvířatům a planetě.

Číňané mají k těmto problémům prakticky blíže, než lidé u nás - čínská města jsou denně zahalena do smogu a příroda mizí doslova před očima. "Lidé si tak už uvědomují dopady na své zdraví a dochází jim, že se to nezmění, pokud se sami nějak nezapojí do ochrany životního prostředí. Proto je dnes už běžné, že i lidé konzumující maso chodí do vegetariánských restaurací.", říká Long Kuan, čínská veganka, která na rostlinnou stravu přešla z vegetariánství.  

V čínských ulicích se začíná objevovat stále více veganských restaurací, které doplňují už tak poměrně široký veganský sortiment klasických čínských jídel (autorka tohoto článku může potvrdit velmi netradiční tradiční čínská jídla, jako knedlíky se zelím a tofu nebo fazolové nanuky).   

"Doba se opravdu změnila. Před deseti lety se mi lidé ptali, jestli jsem vegetariánka, protože jsem buddhistka. Dnes je to úplně jiné. Zejména mladá generace přijala eco-friendly styl a lidé se snaží být ohleduplní a soucitní. Opravdově se začali zajímat také o kvalitu života, o znečištění ovzduší. A opravdu se už zajímají i o jiné tvory na této planetě - zvířata a celou přírodu." říká Long Kuan.   

Fakt, že veganský životní styl plný ohleduplnosti a soucitu k ostatním, přejímají už i lidé v zemích jako je Čína, je velmi dobrou zprávou - jen Čína má v této chvíli díky svému ohromnému množství obyvatel  na svém kontě asi 50 milionů vegetariánů a veganů. O tom, že to platí i ve sportu svědčí i zpráva, že čínský olympijský tým se z velké čási stravuje vegetariánsky nebo informace o tom, jak se stravují shaolin mniši v našem článku o čínských shaolin bojovnících.  

 

Zpět na Novinky