Filip: jídelníček bez masa mě posunul o obrovský kus dopředu

Dobrým příkladem, že i v našich podmínkách lze bez problémů dosáhnout na vegejídelníčku skvělých pokroků ve fyzické výkonnosti, je i Filip Mankovecký ze Slovenska, který se věnuje bojovým sportům (konkrétně taekwon-do), fitness, běhání, cyklistice, workoutu a dalším sportům. Zatímco na konvenčním jídelníčku se mu nedařilo i přes intenzivní trénink přibrat svalovou hmotu, na vegetariánském, resp. veganském jídelníčku přibral během poměrně krátké doby přes deset kilogramů svalů na současných cca 80 kilogramů kvalitní svalové hmoty. "Spouta lidí si myslí, že výrazných pokroků mohou dosáhnout jen profi sportovci, kteří se tomu mohou věnovat na 100 procent," uvádí Filip. "Já sám přitom na sobě vidím, že to jde i při normálním zaměstnání, s rodinou a maximálně přirozenou cestou." 

Filipova cesta k veg jídelníčku byla zpočátku hlavně kvůli zdravotním aspektům a kvůli zvýšení fyzické výkonnosti. "Čím víc informací o vegejídelníčku jsem se dozvídal, tím víc jsem to chtěl zkusit sám na sobě," říká Filip. "Nakonec jsem se rozhodl, že si dám zkušebně měsíc bez masa extrémně intenzivního tréninku. Po měsíci, kdy jsem jel uplně nadoraz, jsem na tom byl tak dobře, jak ještě nikdy v životě a vůbec jsem nemohl přestat." 

 

 

 

Během tohoto období si Filip zjišťoval i další, hlavně etické aspekty veganského a vegetariánského životního stylu. "Tyhle věci mě ještě víc utvrdily, že jdu správnou cestou," říká. "Předtím jsem se nikdy nazamýšlel, co podporuju tím, že si dám k večeři třeba řízek. Dostalo se ke mě ale pár filmů, které mi ukázaly cenu za to, že si mohu dát maso. Byl jsem pak hodně rozlobený a zklamaný zároveň. Rozhněvaný na sebe, že jsem s tím nezačal o mnoho dřív a zklamaný z toho, že je na světě tak málo lidí, kteří jsou tohle pochopili." 

 

Příkladem své fyzické výkonnosti i ohleduplného životního stylu chce Filip inspirovat i ostatní, kteří mají obavy, zda je možné dosahovat takových výsledků i bez zázemí profesionálních sportovců. "Určitě to jde a vegetariánská a veganská strava vám může hodně pomoci," uzavírá své zkušenosti Filip. 


Zpět na Novinky