Článek o veganství a bodybuildingu v The New York Times

Ačkoliv již staršího data, přesto může článek Sculptured by Weights and a Strict Vegan Diet uveřejněný v The New York Times sloužit jako zajímavá inspirace a výborná reklama pro zdravý a etický životní styl a jeho přínos pro celkovou fyzickou zdatnost.

Autor nejdříve představuje čtenářům veganství, a to na příkladu Jimiho Sitka, dlouholetého veganského kulturisty, kterého jste i u nás mohli vidět na některých banerech. 

Denny Kakos, prezident International Natural Bodybuilding Association, dále nabízí zajímavý pohled do soutěžní oblasti, kdy zmiňuje, že mezi 80. a 90. lety se soutěží neúčastnil žádný vegan, dnes se však vegansky se stravující sportovci a sportovkyně začínají objevovat i zde.  

Pro některé z nich je důvodem etická stránka, a tedy ochrana zvířat, pro jiné negativní efekt na životní prostředí, které konzumace masa a živočišných produktů jednoznačně přináší. Pro některé z nich je ale důvodem i odpor k užívání steroidů. 

Zajímavé je také zmínění dvou názorových proudů nutričních specialistů, které se, stejně jako v jiných oblastech, kolem bodybuildingu a veganství, utvořily. Podle jedněch je sice možné na veganství dobře prospívat i v rámci tohoto sportu, ale je to více komplikované. Podle dalších je však dobře sestavená veganská strava naopak ještě vhodnější. 

 

Příkladem je i Kenneth G. Williams, který zmiňuje těžké začátky plné posměšků dalších bodybuilderů a také silný zážitek při vyhlášení jeho prvního vítězství v roce 2004: "Když mne vyhlásili jako vítěze, lidé byli velmi štastní. Ale když moderátor zmínil, že jsem vegan, potlesk utichl a všude bylo najednou ticho. A přimo na pódiu mi došlo, že o tom nikdo nic neví." Keneth je dnes už raw vegan a za svým životním stylem si velmi stojí - stejně jako ostatní bodybuildeři a bodybuilderky, kteří na veganství jako na vhodný typ stravy pro jejich sport nedají dopustit. 

Pro inspiraci ještě přidáváme obrázek s ukázkou jednodenního jídelníčku od Roberta Cheekyho, otištěného v The New York Times a několik fotek veganských kulturistů a kulturistek. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpět na Novinky