Článek o Pavlovi Salčákovi z VF Crew ve slovenském týdeníku Plus 7 dní

Včera vyšel v nejčtenějším slovenském týdeníku Plus 7 dní článek o našem kolegovi, mistrovi ČR v thajském boxu a MMA, Pavlovi Salčákovi. Zajímavý a sympatický článek si můžete přečíst zde: 

 

 

 

 

Vegan fighter

 

Nedopuje, neje mäso, nepije, nefajčí. A nemá rád rasistov. To je vizitka bojovníka Pavla Salčáka, ktorý dosiahol najrýchlejší knokaut v histórii MMA v Česku aj na Slovensku

 

Klietka takú rýchlosť ešte nevidela. Deväť sekúnd a bolo po všetkom. Český zápasník Pavel Salčák, prezývaný Salin, uspal kolenom na bradu svojho súpera v rekordnom čase a v tom momente šokoval celú československú MMA scénu. „Rozhodne ma prekvapilo, že to vyšlo tak rýchlo. Nečakal som, že to zvládnem na takzvanú prvú dobrú. Ale čo som urobil, bola moja taktika,“ spomína na bleskové k. o. Zápasy v klietke, ako sa súpereniu v zmiešaných bojových umeniach hovorí, čoraz viac naberajú na popularite. A Salin patrí medzi výnimočných nielen bojovými schopnosťami, ale aj svojím životným štýlom, v tomto športe netradičným.

 

Od futbalu do ringu: 

Športová dráha Pavla Salčáka sa začala na futbalových trávnikoch. Dokonca v puberte istý čas obúval prvoligové kopačky, no to ho nenapĺňalo. Postupne zameral svoju pozornosť iným sm-rom. V jeho živote zabrala miesto hudba a zábava. „Stal som sa pankáčom. A thajský box sa mi zdal ako jediný zaujímavý šport, ktorý by som mohol robiť. Páčilo sa mi to a malo to v sebe aj prvok sebaobrany,“ spomína. Vtedy mal dvadsaťjeden rokov. Drina a talent však priniesli ovocie. Salin sa v tridsiatich rokoch prvýkrát postavil do ringu a čoskoro dvíhal nad hlavu pás amatérskeho majstra Českej republiky v muay thai, teda v thajskom boxe.

 

Ako v stredoveku: 

Keďže je dravý, čoskoro pridal k „postoju“ boj na zemi. „Stále sa učím. Sú tri základné disciplíny - thajský box, prechod na zem, čiže wrestling, a potom brazíl-ske džiu-džicu alebo grappling. Pracujem na všetkých,“  hovorí s úsmevom. Po tom, čo získal titul amatérskeho majstra Česka v MMA, prikývol kvôli rýchlejšiemu zviditeľneniu na účasť v reality šou Oktagon. Tú vysielajú televízie na Slovesku i u našich západných susedov. O intelektuálnej priepasti medzi jednotlivými súťažiacimi sa však diváci z televíznych obrazoviek málokedy dozvedia. Salčák ju videl na vlastné oči. „U niektorých ľudí ma tie ich rasistické reči štvali. Zdá sa mi to primitívne. Takému človeku treba povedať - Pozri, toto je naozaj ako zo stredoveku. Spamätaj sa, je 21. storočie!“

 

 

 

Fandiť podľa sympatií: 

Salin po každom kole Oktagon Výzvy so znepokojením sleduje nenávistné komentáre smerom k českému tímu a v menšej miere aj k slovenskému. Myslí si, že ľudia by mali fandiť na základe toho, kto im je sympatický, a nie na základe toho, či sa narodil vpravo, alebo naľavo od hraničnej čiary. „Ja som napríklad v prvej sérii držal palce Františkovi Fodorovi zo slovenského tímu a vôbec som neriešil, odkiaľ je,“ podotkne.

Inšpiráciu našiel v legendárnom slovenskom boxerovi, olympionikovi Júliusovi Tormovi. Ten počas vojny zachránil svojho trénera pred koncentrač-ným táborom. No imponuje mu aj Gabčík s Kubišom - hrdinovia, ktorí zlikvidovali nacistického zlosyna Reinharda Heydricha. Xenofóbne a rasistické prejavy sú podľa neho dodnes zakorenené v spoločnosti a to sa odzrkadľuje v jednotlivých kluboch.

„Áno, každý gym má svoju mentalitu a tá dopadá na celý tím. Podlieha tomu každý zápasník. V tomto športe je toho viac vzhľadom na to, že je to takmer čisto mužský šport, dominuje mačizmus a rasistické myšlienky prevažujú,“ tvrdí bojovník, no jedným dychom dodá: „Nedá sa to paušalizovať. Je veľa chalanov, ktorí sú v pohode. Záleží na gyme a na človeku. Bol som napríklad na tréningových kempoch v Nemecku a v Thajsku a tam tieto veci vôbec neriešia. Je to skôr problém východnej Európy.“

 

Zvieratá v úcte: 

Pavel Salčák sa zo zvyšku bojového poľa vymyká aj stravovaním. Vegánstvo mu prirástlo k srdcu pred dvanástimi rokmi a odvtedy nekonzumuje mäso ani mliečne výrobky. Jeho jedálny lístok pozostáva najmä z ovocia, zo zeleniny, z množstva orechov, zo strukovín, z tofu či tempehu. „Prestúpil som na to z čisto etických dôvodov. Nesúhlasím s tým, ako fungujú veľkochovy a ako sa ľudia správajú k zvieratám,“  vysvetľuje.

 

 

 

Kľúčovú váhu popri ôsmich až desiatich tréningoch týždenne pripisuje regenerácii - spánku a masážam. Okrem toho nepije alkohol, nefajčí a, pochopiteľne, neužíva drogy, čím sa radí do komunity „straight edge“, teda tých, ktorí sa radšej pozerajú na svet triezvi ako pod vplyvom omamnej látky. Priznáva však, že v rámci bojových športov sú zápasníci, ktorí vo veľkom „sypú“. „Myslím, že tí ľudia sú stigmatizovaní, nechcú sa chváliť, že sú na steroidoch. Pretože v tomto športe v Česku ani na Slovensku neprebiehajú dopingové kontroly, tak to nikto nerieši, a je celý rad zápasníkov, ktorí to užívajú. Tento šport je relatívne nový a bude nejaký čas trvať, než sám nájde mechanizmy, ako sa  dopingu zbaviť.“ 

Zpět na Novinky