Závodnice Leilani Münter: nejvyšší rychlostí pro zvířata a ekologii

Leilani Münter je jedna z nejlepších automobilových závodnic na světě. Tato čtyřicetiletá jezdkyně týmu Venturini Motorsports se stravuje takřka celý život kvůli svému vztahu ke zvířatům a životnímu prostředí vegetariánsky a poslední roky pak i vegansky. Je zapálenou ekologickou aktivistkou a právě pro propagování ekologických myšlenek a soucit se zvířaty si vybrala velice neotřelý způsob - ty nejdrsnější automobilové závody, jako je IndyCar, NASCAR a další, kde se často umisťuje na předních příčkách. Využívá přitom prototypy ekologických vozů (například Tesla s elektrickým pohonem), takže jí automobilové závody slouží zároveň k propagaci a testování alternativních zdrojů energie - kromě toho stovky tisíc lidí na okruzích sledují její vůz, polepený grafikou upozorňující na různé ekologické problémy; například na lov delfínů a dalších mořských savců, když Leilani propaguje svým vozem film The COVE, který se tímto tématem zabývá.

 

 

 

"Dodnes si vzpomínám, že když jsem před lety nastoupila do IndyCar, kuchařovi, který byl u našeho týmu, řekli: Naše nová řidička Leilani je vegetariánka, udělej jí nějakou zeleninu," vzpomíná Leilani v rozhovoru pro Huffington Post, kam často přispívá články o ekologii. "Kuchař tehdy pořádně nevěděl, o co jde, tak se obrátil na svého asistenta a řekl: Hele, Leilani je veterinářka, sežen jí něco k snědku. Chvíli jim trvalo, než pochopili, že nejsem veterinářka, ale vegetariánka a že prostě nejím maso."

 

 

 

Podobných příhod, které spojují dva na první pohled tak neslučitelné světy, jako jsou velice maskulinní a vůči přírodě neohleduplné automobilové závody, s ekologickým stylem života, který Leilami propaguje (i poměrně radikálně - učastnila se třeba přímých akcí na japonském ostrově Taiji k záchraně velryb a dellfínů), má Leilani velké množství. "Moc dobře si uvědomuji, že automobilové závody nejsou zrovna ekologické, ale na druhé straně nabízí obrovské možnosti k propagaci těchto myšlenek," uvádí Leilani. "Kdybych oslovila jen 10 procent z lidí, co sledují třeba NASCAR, je to naráz 7,5 milionů lidí, kteří se dozvědí o alternativních pohonech, o zelených technologiích a kteří mohou změnit svůj pohled na ekologické témata nebo spotřebu masa. A může to být třeba i po malých krůčcích - proto třeba podporuji například projekt bezmasé pondělí. Pokud by Američané snížili svou spotřebu masa o pouhých deset procent, uvolnilo by to dostatek půdy a zdrojů k vypěstování dalších 120 000 000 tun rostliných zdrojů, což by světově nakrmilo všech šest milionů dětí trpících hladem a podvýživou."

 

 

Leilani je v propagaci ekologických témat mezi lidmi sledujícími automobilové závody velice aktivní a zároveň i dělá osvětu mezi vedoucími představitel organizací jako je NASCAR - ti pak přistupují například testování alternativních pohonů aut. "I tak ale po každém závodě dávám peníze na obnovu minimálně jednoho hektaru deštného lesa, abych eliminovala svou uhlíkovou stopu," říká Leilani, které se snaží k podobným krokům zároveň inspirovat i další závodníky.  

 

 

 

Automobilové závody jsou extrémně náročné i fyzicky, závodníci během nich často přijdou o několik kilogramů váhy. Jak tedy vypadá jídelníček Leilani před závodem? "Klíčové jsou pro mě sacharidy, mám velice ráda před závodem například těstoviny s nějakou veganskou náhražkou masa," říká. "A samozřejmě čerstvé ovoce a zeleninu."

 

 

 

Leilani se specializuje na spolupráci s firmami, které používají u vývoje motorů zelené technologie, ať už solání nebo například elektrický pohon (jezdí často ve vozech Tesla). Ekologii a biologii navíc studovala i na univerzitě v Kalifornii a kromě závodění se věnuje i různým odbornějším přednáškám na kongresech, které se ekologickými tématy zabývají. 

A právě veganský životní styl vidí v pohledu na ekologická témata jako zásadní věc. Její propagaci těchto témat pak hodně sledují i mainstreamová média, vystupuje například na CNN a magazín Discovery ji označil za nejvýznamějšího ekologického sportovce planety. Ovšem Leilani má za sebou i radikálnější aktivity, jako byla  podpora aktivistů Sea Shepherd v jejich boji proti zabíjení delfínů na Taiji v Japonsku. Také patří také k předním podporovatelkám azylu pro zachráněná hospodářská zvířata Farm Sanctuary, což je podle ní směr, kterým by se mělo soužití lidí a zvířat ubírat. Objevuje se často i na různých veganských festivalech po celých USA.

 

 

"Chci ukázat co největšímu počtu lidí, že i malými krůčky mohou měnit sebe i svět k lepšímu," říká Leilani. "Někdy stačí i málo, které udělá velké množství lidí."

Kromě ekologických a etických témat vidí další obrovský bonus rostlinné stravy v jejím pozitivním vlivu na zdraví, který má sama díky fyzicky nesmírně náročnému sportu vyzkoušený. "Kromě etiky mi veganství přineslo i skvělé zdraví a fyzickou odolnost," říká. "Dodnes si pamatuji, jak jsem při jednom závodě měla nehodu v rychlosti přes 200 kilometrů v hodině. Přispěchali tehdy ke mě lékaři a začali na mě po prvním ošetření zírat, jakoby viděli ducha. Pak jsem se dozvěděla, že nemohli uvěřit, že mám po nárazu do zdi ve 200 km takřka normální krevní tlak i tep, který by mi podle nich měl vyletět kdo ví kam. I to je pro mě skvělý atribut rostlinného jídelníčku: jsem celý život neuvěřitelně zdravá a vitální. Veganská strava je samotné srdce zdravé výživy."

Další informace o Leilani Münter najdete na jejím webu: http://leilanimunter.com/

 

 


Zpět na Články