Vegetariánská škola taekwon-do v Íránu

O tom, že rostlinná strava a její prospěšnost pro lidský organismus i v maximální zátěži, jakou představují bojové sporty, není jen módním trendem poslední doby, ale má bohatou tradici, vás informujeme poměrně často - například v tomto článku . Ovšem kromě Asie, kde je obecně k stravování jiný přístup, se najdou podobné příklady i na dalších - a docela nečekaných - místech. Konkrétně třeba v Íránu, kde funguje už mnoho let velice úspěšná škola taekwon - do, vychovávající mladé šampiony. A velká část z nich jsou vegetariáni a vegani.

 

 

 

Taekwon-do v Teheránu  

Taekwon-do, bojové umění, které pochází z Koreje a vzniklo kolem 12tého století, patří k jednomu z nejpopulárnějších bojových sportů. Od roku 2000 si taekwon-do užívá svou popularitu i na olympijských hrách. Taekwon-do je také velmi populární v Íránu. V tamním hlavním městě Teherán sídlí jedna z mnoha íránských škol taekwon-do. Tato akademie se však od ostatních přeci jen trochu liší. Vede ji Omid Abolghasem, který je již 10 let vegetarián a jak říká, stal se jím ze soucitu. Jako většina vegetariánů či veganů, cítil a cítí nárůst energie, síly, odolnosti a zrychlení reakcí, což je pro sport, kterému se věnuje, velice žádoucí. 

Omid bere podle svých slov vegetariánství jako součást bojového umění taekwon-do. Filosofie taekwon-do je dle Mezinárodní federace taekwonda spojená s principy duchovna a Buddhismu. A jedním z hlavních principů Buddhismu je soucit. 

Omid s taekwondem začínal v severovýchodní Asii, kde je mnoho šaolinských, zenových a taekwon-do chrámů. Většina lidí, kteří dělají bojová umění v této oblasti, se stravuje bez masa.

 

 

 

Mladé naděje  

Omid se pohybuje ve světě bojových umění zhruba 25 let, je uznávanou osobností a i jeho škola má velmi dobrou reputaci. On sám se momentálně připravuje na získání čtvrtého a pátého danu. 

Dle jeho slov mu rukama prošlo kolem tisícovky studentů, mnoho z nich jsou šampioni. V současnosti má ve škole zhruba 200 studentů a velká část z nich jsou vegetariáni a vegani. Omid však nikoho do vegetariánství nenutí, ale říká svým studentům, aby ve dnech tréninků nejedli maso a mohli tak podávat maximální výkony. Sami pak mohou pozorovat, jak se jim lépe dýchá, jsou silnější, mají rychlejší reakce a jsou odolnější. "Samozřejmě u nich pak i vnímám nárůst soucitu se zvířaty a přírodou, pozoruji, že se studenti zajímají více o životní prostředí, o vzduch, který dýchají apod," říká Omid. "Spousta žáků, poté co na sobě vidí pozitivní změny spojené s rostlinnou stravou, přejde postupně k vegetariánství úplně."

 

 

Jedním z takových příkladů je třeba  10ti letá Mohadese Hamadani, která během tří let, kdy se věnuje taekwondu, získala 6 medailí. Mohadese v televizním dokumentu věnovaném této netradiční škole uvedla, že za úspěch vděčí vegetariánskému jídelníčku a pravidelnému tréninku. Stejně jako ona hodnotí důvody svých úspěchů třeba další výborný mladý bojovník Mahan Zeynale, který má 2 zlaté a 2 stříbrné medaile z mistrovství Íránu. 

 

Budoucnost

Omid doporučuje lidem, aby jedli co nejvíce zeleniny, ořechů, salátu, kapusty. Doporučuje to nejen svým svěřencům, ale všem lidem, se kterými přijde do styku. Svým přátelům, známým a sportovcům. Jeho žena, Ida, která je vegetariánkou také již několik let, je šampiónkou v taekwondu, plavání a basketbale. Ida říká, že od doby co se stala vegetariánkou nemusela navštívit lékaře. 

Omid staví svůj jídelníček zejména na raw (tepelně neupravované) rostlinné stravě. Vařič či troubu nepoužil již deset let. Říká, že nechce ničit živiny v potravinách a nechce se připravit o energii, kterou jídlo získává ze slunečního záření. Je také zastáncem organických potravin, které nejsou chemicky ošetřovány a nejsou geneticky modifikované. 

 

 

„Člověk by neměl být v top fyzické formě kolem 25-30 let věku a pak postupně upadat. V našem sportu můžeme fyzicky i duševně růst až do 70ti let. Já sám se v současnosti cítím silný a fit jako ve svých 17ti letech. A to hlavně díky vegetariánskému jídelníčku,“ prohlašuje Omid. 

Jeho cílem je vychovat světové a olympijské šampiony, kteří by svým příkladem získali stovky a tisíce dalších lidí, kteří se budou stravovat zdravě, eticky a ekologicky.

Nezbývá než věřit, že se jemu, stejně jako tisícům dalších lidí, kteří šíří povědomí o mnohostranné prospěšnosti rostlinné stravy, tyto cíle podaří splnit. 

 

 

Zpět na Články