Veganské hody v centru Brna

Asi žádné jiné město v ČR nenabízí na několika málo ulicích v centru tolik možností, kde se výborně vegansky najíst, jak moravská metropole Brno. Pokud v tomto městě tedy bydlíte, nebo tam zamíříte, rozhodně se můžete těšit na opravdové veganské hody v podnicích vzdálených často jen pár kroků od sebe. Zde vám představíme restaurace, které byste neměli v centru Brna určitě minout. Ve většině z nich najdete navíc i jídla vhodná speciálně pro sportovní stravu.

 

 

 

 

Restaurace REBIO : Jedná se o síť několika podniků vařících výhradně vegetariánská a veganská jídla, navíc v bio kvalitě, z nichž dva najdete kousek od centrálního náměstí Svobody, na Orlí ulici a ve velkém Špalíčku na ulici Starobrněnské. Velice sympatické na Rebiu je, že si jídla můžete sami nabrat z bohatého baru, kde je mnoho druhů salátů, několik druhů polévek a pak hlavní jídla s přílohami. Pro sportovní stravu je tento systém asi nejvhodnější, navíc nabídka je vždy nesmírně široká - namíchat si tedy můžete podle libosti a tréninkové fáze jídla bohatější na proteiny, nebo naopak v případě rýsování třeba dietnější, široká je i nabídka raw pokrmů. Složení vegetariánských a veganských jídel je cca půl na půl a co se týče chuti, jedná se o skvěle nachystané pokrmy, které budete určitě hltat i očima. Bohatá je i nabídka různých zákusků, dezertů a moučníku - zde bohužel ale převažují sladkosti vegetariánské. Na místě chystají i různé fresh džusy a šťávy a personál je nesmírně ochotný a příjemný. Rebio je super i pro rodiny s dětmi a prostředí, zejména ve Velkém Špalíčku, je na vysoké úrovni. Pokud bychom měli zmínit i nějaké mínusy, tak jsou v zásadě dva: ten první je asi vyšší cena jídel (platí se podle váhy), kdy není problém utratit za vydatnější jídlo kolem 200 Kč nebo i více. Dostanete sice výbornou bio kvalitu a skvělou chuť, ale ne každý si může dovolit pravidelně utrácet tolik peněz. Druhým mínusem je pak obrovské množství lidí, které zejména Rebio ve Špalíčku v době kolem poledne navštěvuje. Fronta táhnoucí se kolem baru je často opravdu úctyhodná, což sice potěší v tom, že je vidět zájem lidí o zdravý a etický styl stravování, nicméně někdy to může být poněkud zkouška nervů. Každopádně podniky Rebio určitě doporučujeme k návstěvě, nejlépe s plnou peneženkou. :-)

 

 

 

 

Restaurace VEGALITÉ: Asi 200 metrů od České ulice, na ulici Slovákově vedle Moulen Rouge se nachází Vegalité, které je zaměřené převážně na vegan kuchyni (v poledním menu jsou vždy min dvě jídla ze tří veganská - ale často všechny tři jídla). Ceny jsou zde výrazně přátelštější, denní menu, kde je i pití zdrama (voda s ovocem), stojí 70 Kč a porce je poměrně slušná. Vegalité je výrazně subkulturnější než Rebio, konají se zde i hardcoreové a punkové koncerty, nicméně cestu si sem nacházejí i lidé z okolních kanceláří, takže kolem poledne, kdy bývá rovněž slušně narváno, se u jednoho stolu nad vegan jídlem často potkávají punkeři, potetovaní sxe hardcoristé a úřednice z okolních kanceláří, snažící se o zdravý životní styl a zbavení se přebytečných kil. Ve Vegalité je rozvěž povolen vstup psům, kteří se tam občas družně proplétají s poletujícími a ochotnými servírkami. Ve Vegalité vládne velice příjemná atmosféra, jídla jsou dobrá a ceny maximálně přátelské. Prostředí sice poněkud undergroundovější, ale pokud nehledáte zrovna stolování podle Gutha - Jarkovského, určitě vám to vadit nebude. Z místních specialit můžeme doporučit výborný robiburger, popřípadě robiguláš. Více info najdete tady

 

 

 

Jídelna OÁZA: Jen pár metrů od Vegalité rovněž na Slovákově ulici se nachází zřejmě nejstarší vegetariánská jídelna Oáza, kam míří kolem poledne přímo davy zejména studentů a okolních vysokých škol. Oáza nabízí totiž doslova neskutečně levná jídla, v rozmezí od 20 do 38 korun. Porce sice nejsou kdovíjaké, ovšem i když si dáte třeba dvě jídla (v nabídce je každý den kolem 15 druhů jídel a několik polévek), stát vás to bude i tak pár korun a slušně se najíte. Jídla jsou cca půl napůl vegetarián a vegan a většinou vhodná i pro sport stravování - v nabídce jsou věci ze sojového masa, robi, seitanu, různé druhy luštěnin, salátů… ale i třeba halušky, tortila, asijská jídla apod. Kromě teplých jídel je na místě i menší prodej produktů zdravé výživy, které jsou také za hodně dobré ceny (nejlevnější ze všech zdravých výživ v okolí, kterých se v centru nachází přes deset). Pokud můžeme nějaké jídlo jednoznačně doporučit, tak je to v pátek podávaná sekaná s vynikajícím bramborovým salátem (cena je 36 Kč!). Jediné negativum Oázy je v tom, že se jídla konzumují "nastojáka" a v davech lidí, které tam míří.

 

 

 

Restaurace KUPÉ: O dalších cca sto metrů dál na Veveří ulici je další vegetariánský a veganský podnik, zameřený tentokrát zejména na arabskou a celkově africkou kuchyní - restaurace Kupé. Co se týče kultury stravování a prostředí, jedná se o hodně stylový podnik (vynikající je úprava jídelního lístku s krásnými fotografiemi a detailním popisem jídel, včetně jejich historie a odkud pocházejí) a i ceny jsou poměrně přátelské (menu kolem 80 Kč). V menu je vždy jedno jídlo vegan a  druhé vegetarian, jídla jsou poměrně lehká a dietní, často s rýží, hodně zeleninová a min smažená a poměrně exotická, což je velké pozitivum. Pokud přijdete jindy, než v čase poledního menu, můžete si z jídelního lístku vybírat z desítek pokrmů, včetně například vegan pizzy a dalších specialit, které v Brně jinde neseženete. Jídla jsou poměrně kořeněná a pálivá, ale výborná a zejména milovníci exotické kuchyně by si návštěvu v Kupé neměli nechat ujít. 

 

 

 

Kromě těchto stěžejních podniků je v centru Brna i množství čínských bister, kde dělají zejména výborné tofu. Tyto podniky jednotlivě popisovat nebudeme, jelikož jich je velké množsví, ale na závěr zmíníme jen jeden z nich, kde dělají jenoznačně nejlepší vegan sushi možná v celé ČR.

 

Asisjké bistro ve Vaňkovce: Tenhle nenápadný a menší podnik, tísnícící se v obchodním centru Vaňkovka kousek od poťouchlého McDonaldovského klauna a vilného strýčka z KFC, má v nabídce skutečné skvosty - jedním z nich, který si při návstěvě Brna nenechte určitě ujít, je místní sushi s avokádem (porce z cca 6ti kousků sushi s wasabi, zázvorem a sojovkou za 60 Kč). Chuťově i nutričně vynikající jídlo, na kterém si opravdu pochutnáte. Další nabídka pro vegany jsou zeleninové závitky, několik dalších druhů vynikajícího zeleninového sushi, nudle, skvělá polévka s kokosovým mlékem, koriandrem, bambusovými výhonky, houbami a banány, nebo exotická zelenina s rýží. Jídla zde jsou zcela srovnatelná s originální asijskou kuchyní někde v Thajsku nebo Číně a pokud se budete ve Vaňkovce pohybovat, v žádném případě si tuto návštěvu nenechte ujít. 

 

 

 

 


Zpět na Články