Údery lokty - specialita muay thai

Údery lokty patří neodmyslitelně k thajskému boxu, který tuto v jiných bojových sportech nepříliš využívanou techniku dovedl takřka k dokonalosti. Zápasů, kde by bylo v Evropě nebo v USA dovoleno používání loktů (zejména v profi ringu bez chráničů) je minimum, což je pro pravověrné thaiboxery ctící tradice velká škoda. Důvodem zákazu loktů je zejména vysoké riziko zranění jednoho ze soupeřů, přičemž se jedná nejčastěji o tržné rány k obličeji - zápasy s lokty velmi často končí KO nebo RSC právě touto technikou. Na druhé straně tržné rány po loktech nejsou nic, co by nezpravilo pár stehů a jejich dopad na zdraví - když pomineme estetickou stránku věci, která může někomu vadit - není nijak fatální; paradoxně na rozdíl třeba od boxerských technik způsobujících otřesy mozku. I z toho důvodu mají zápasy s lokty pořád poměrně hodně příznivců a třeba v Thajsku nikoho ani nenapadne, že by se bojovalo bez nich. V tomto článku vám zkusíme přiblížit, jak lokty co nejefektněji používat.

 

 

 

Údery lokty mají několik nesporných výhod a to nejen v ringu, ale třeba i při obraně při napadení v nějaké pouliční šarvátce. Jedná se o techniku, která je poměrně málo známá a využívaná a jen minimum bojovníků je v Evropě zvyklých s nimi bojovat. Navíc na rozdíl třeba od úderu pěstí bez bandáží a boxerky je mnohem menší riziko zlomení nějaké kosti na ruce třeba o soupeřovo čelo. Velice dobré základní video, které přiblíží nejpoužívanější techniky lokty můžete vidět níže. Zejména asi nejpoužívanější a nejefektivnější úder loktem ze zadní ruky je zde popsaný hodně podrobně. Při této technice je důležitý odhad vzdálenosti, kdy třeba v kombinaci s předním direktem je nutné přisunout nohy k dopředu k soupeři. Názorný popis najdete tady:

 

 

Jak pak vypadají údery loktem v praxi v ringu můžete vidět na tomto videu. K shlédnutí je tam i několik méně obvyklých a technicky náročnějších úderů, například lokty z otočky, popřípadě jako kontr proti soupeřovu kopu kolenem apod. Jedná se o poměrně drsné video, takže příliš nedoporučujeme ke shlédnutí citivějším jedincům.

 

 

A tady přinášíme pár rad, na co si při úderech lokty dávat pozor:

 

1. Pokud bojujete si lokty, ještě víc než kdy jindy si hlídejte vlastní kryt. Zvláště při boji na krátkou vzdálenost je potřeba mít ruce u hlavy a v případě nějaké nebezpečné "přestřelky" neváhejte si otevřít dlaně, ať co nejvíc zvětšíte plochu rukavic, která kryje váš obličej, popřípadě i vršek hlavy. Úder pěstí do čela se dá sice většinou bez problému ústát, ale úder loktem vám tam skoro jistě způsobí poměrně velkou tržnou ránu. Pokud si tedy nezakládáte na zjizveném obličeji, je lepší si při boji s lokty schovávat co největší plochu hlavy za rukavice - i otevřené. 

 

2. Když vy sami útočíte loktem, snažte se úder směřovat tak, aby úderová plocha byla vždy špička loktu. Jednak je na vaší ruce tato část nejtvrdší, ale hlavně je i nejostřejší a roztrhne tak soupeři kůži, čímž ukončíte zápas RSC nebo TKO. Spousty bojovníků dělá chybu, že místo lokty dávají úder spíš předloktím, což sice může být také relativně silná rána, nicméně se tam ztratí efekt roztrhnutí kůže. 

 

3. Pokud bojujete s lokty, snažte se je kombinovat i s klasickými boxerskými údery. Pro soupěře je to hodně nepříjemné, protože neví odkud a z jaké vzdálenosti úder přijde. Velice dobré kombinace jsou třeba úder pěstí na spodek a když dá soupeř ruce dolů, aby se víc chránil žebra, hned s přísunem navázet úder loktem na hlavu. Tuto techniku jde udělat i se stejné ruky, popřípadě v kombinaci se souběžným kopem kolenem. Dobrou inspirací pri tyto méně obvyklé kombinace může být sestřih KO vynikajícího australkého fightera Nathana Corbetta, který jako jeden z mála může v úderech lokty konkurovat Thajcům.

 

 

4. Poslední spíše praktická rada se týká žen, které nemusí věnovat bojovým sportům závodně, ale jen se chtějí naučit efektivně bránit proti případnému napadení. Údery lokty jsou totiž velice vhodné právě při reálných situacích na krátkou vzdálenost, když se vás třeba zkouší někdo chytit a sevřít. Na rozdíl od boxerských úderů není totiž potřeba k efektivnímu úderů tolik prostoru na pohyb celého těla a i v relativně krátkém švihu je úder loktem hodně nebezpečný a případného násilníka může efektivně odradit. Navíc mu s velkou pravděpodobností pěkně vyzdobíte obličej, což si za rámeček určitě nedá. Pár pěkných technik lokty včetně naskočených úderů v podání výborné zápasnice Giny Carano můžete vidět v tomto videu. 

 

Zpět na Články