Rozhovor s veganem Edwardem Jamesem Goinsem

Edward Goins je velice všestranný sportovec, který se na profesionální úrovni věnuje zejména rugby, ale kromě něj závodí v surgování (pochází z Kaliformie) nebo jízdě ma BMX kolech. Má dlouholeté zkušenosti s veganskou výživou při vrcholovém sportu a v tomto překladu rozhovoru pro web Veganbodybuilding najdete odpovědi, proč se stal veganem a jak na něj rostlinná strava působí.

 

 

 

Ahoj Edwarde, můžeš shrnout svů důvody, proč jsi se stal veganem?

"Ten hlavní důvod se dá jednoduše shrnout tak, že se nechci podílet na týrání zvířat. Vůbec nechápu, že v zemi, která se pyšní tím, že má tolik inovátorů a kreativních lidí, je schopna velká část populace se stravovat v podstatě barbarsky a tak krutě vůči zvířatům. Máme přece tolik jiných možností, jak jíst, které jsou mnohem lepší pro nás i životní prostředí."

 

Jaké jsou podle tvých zkušeností nejrozšířenější mylné představy o veganství?

"Ta hlavní asi je, když budu citovat hojně rozšířený názor části veřejnosti: "Všichni vegetariáni jsou malí, bledí a nezdraví a špatně vypadající lidé." Tomuto pohledu opravdu moc neodpovídám. :-) Další mýtus je: "Vegetariáni připravují své tělo o živiny a proteiny, protože nejí maso." To je přitom úplně směšné a jen to ukazuje, jak nevzdělaní a nezkušení někteří lidé jsou."

 

 

 

 

Co tě motivuje k tomu, být úspěšným atletem a zároveň veganem?

"Baví mě ten údiv a nevěřícné pohledy lidí, když jim řeknu, že jsem vegan a jak dlouho už preferuji tento životní styl. Dívají se na mě častokrát s vytřeštěnýma očima a to, jak vypadám, je vždy nejlepší odpověď na jejich otázky. Nechci, aby lidé uvěřili zvěstem o veganech a různým mylným představám o tom, kdo jsme… nesmyslům o tom, že to co děláme, je nepřirozené a že nemůžeme být zdraví."

 

Co se ti nejvíce líbi na kulturistice a fitness?

"Mám rád, že kulturistika je pro každého jiná; mě na ní láká nejvíce ta tvrdá dřina, o které si spousta lidí myslí, že musí být nepříjemná. Baví mě vidět výsledky a ty mě navíc vedou k další aktivitě. O fitness se zajímám už od mládí, vždy jsem chtěl být zdravý a ve formě, cítím se tak dobře."

 

Jaký trénink preferuješ?

"Nemám konkrétní tréninkový styl, snažím se je střídat na rady trenérů, hodně svoje tělo překvapovat. Jinak trénuji, když mám sezónu profesionálního rugby a jinak, když se věnuji třeba americkému fotbalu nebo surfování. Hodně cvičím ruce a těžké dřepy, které potřebuji k celkovému zpěvnění a stabilitě ve sportech, kterým se věnuji. Co se týče aerobních aktivit, tak hodně jezdím na kole a běhám, většinou 7 - 9 mil."

 

Co se ti nejvíc líbí na veganství?

"Je toho spousta, hlavně to, že se cítím mnohem lépe, než většina lidí kolem. Baví mě, když jdu na jídlo do restaurace s přáteli, kterým je pak těžko a cítí se líní a já jsem přitom nabitý energií. Jsem rád, že můžu svým příkladem pomáhat trochu měnit svět k lepšímu, že můžu pomáhat zvířatům, protože jen lidé jako my mohou mluvit za ty, kteří sami mluvit nedokáží." 

 

 


Zpět na Články