Rozhovor s cyklistou a triatlonistou Davidem Zabrieskiem

Dave Zabriskie je v současnosti jedním z nejlepších triatlonistů a jeho jméno je velmi dobře známé také ve světě profesionální cyklistiky. V poslední době postupně přecházel na veganskou stravu, kterou téměř výhradně dodržuje i během závodů. Jaký je jeho pohled na veganství a jak se k němu dostal, se dočtete v následujících řádcích, které jsme vybrali z rozhovoru, které poskytoval ohledně jeho sportovní stravy a přechodu na veganství časopisu Peloton. Jeho web najdete zde.

 

Jeho jídelníček a další zajímavé informace týkající se stravy během tréninku i závodů, najdete v sekci Výživa .

 

Slyšeli jsme o tvém přechodu na veganství...co tě přimělo k této změně a jak ti vyhovuje?

 

Zatím dobře, učím se postupně a nestalo se tak rozhodně přes noc. Už si nepamatuji, kdy jsem poprvé četl nebo slyšel o těch neuvěřitelných dopadech masného průmyslu na životní prostředí. Ty informace mne přiměly k tomu, abych se na vše více podíval. A pak jsem viděl nějaké tematické filmy, jako třeba King Corn a Food Inc. a za několik měsíců, během kterých jsem byl obklopen těmito tématy, mi náš týmový doktor udělal krevní testy pro zjištění, na které potraviny jsem alergický. A zjistil, že jsem nejvíce alergický z celého týmu. To bylo pro mne úplnou novinkou, stejně jako to, že mi doporučil, abych z jídelníčku vynechal většinu masa a všechny mléčné produkty. Byl jsem rád, že mezi těmi všemi produkty a jídly nebyla aspoň káva :) Moje změna jídelníčku byl tedy postupný proces. Vynechal jsem maso a pak se nějakou dobu trápil s jeho nahrazováním, a tak podobně vypadala moje změna i co se mléčných produktů týče. Pak už zbyly jen vejce.

 

Potkal jsem se s mnoha vynikajícími atlety, kteří jsou vegani a věřím, že je to maximálně zdravý životní styl. Dokonce veganství nerad nazývám jako dietu, protože to není něco, s čím bych plánoval přestat – pro mne osobně je to jednoznačná volba životního stylu.

 

Jak se stravuješ vegansky tak, aby sis zajistil všechny živiny potřebné pro trénink a závody a přitom si udržel svou výkonnost?

 

Bývávalo to jednodušší, když jsem žil přímo vedle restaurace Native Foods. Podporuje mě ale i moje žena a hodně mi vegansky vaří. Také beru Vitamix, což je vynikající doplněk pro veganský životní styl. Experimentování s jídlem a tím, jak se po něm cítím během tréninků i po nich, mě baví. Moje výkony jsou zatím dobré a já se cítím skvěle. Mám hodně energie a cítím se zdravě. 

 

Z rozhovoru 5 minut s Davem Zabrieskim – Paige Dunn/Sunada

Zpět na Články