Ricardo Moreira bojuje za zvířata

Ricardo Moreira je jedním z nejaktivnějších zápasníků, který se velice výrazně angažuje v prosazování soucitu s jinými živými tvory. Richardo začínal jako karatista, postupně pak přešel na Muay thai a momentálně profesionálně zápasí v MMA. Více o něm se dozvíte v tomto rozhovoru. 

 

                    

 

Ricardo, můžeš stručně vysvětlit, proč jsi stal veganem?

"Odjakživa jsem miloval zvířata a zároveň jsem i celoživotní bojovník. V bojových uměních je mnoho etických kodexů chování a jeden z nich je respektování všech forem života. Veganství tak pro mě jde ruku v ruce s podstatou v tréninku bojových umění."

 

Jak vypadá tvůj tréninkový s stravovací program?

"Tréninky mám celkem 3 hodiny denně šest dnů v týdnu. Hodně spoléhám na různá silová cvičení k udržení síly a rychlosti. V postoji se specializuji na Muay thai, ke kterému jsem se dostal od počátečních tréninků v karate. Na zemi pak je to převážně jui-jitsu. Co se týče stravování, tak se snažím se jíst alespoň 5-6 jídel denně, tak kolem 3 000 kalorií. Vyhýbám se sacharidům s vysokým glykemickým indexem a hodně si dopřávám různé rostlinné náhrady masa. Ještě jako teenager, když jsem se stravoval konvenčně, jsem byl opravdu obézní. Sice jsem byl vždycky aktivní, ale žil jsem ve společnosti  samých obézních lidí a bylo těžké začít dělat věci jinak. Nakonec jsem se ale začal více vzdělávat v oblasti stravování a zintenzivnil jsem tréninky, takže se mi podařilo hodně věcí změnit."

 

 

 

Jaký je podle tebe nejpřínosnější aspekt fitness?

"Hodně mi to pomáhá v každodenním životě, snáším lépe náročné věci kolem sebe a cítím se dobře. Je pro mě hodně důležité cvičit pravidelně, směřovat k nějakým cílům."

 

A co se ti nejvíc líbí na tom být vegan?

"Cítím mnohem více energie, než dřív, kdy jsem byl jen vegetarián. Zároveň se cítím zdravější a mnohem víc v souladu se světem kolem sebe."

 

 

 

Co bys doporučil lidem, kteří uvažují, že se stanou vegané? Popřípadě těm, kteří už vegané jsou a začínají se více věnovat sportu…

"Lidem, kteří o veganství přemýšlí, bych doporučil sehnat si co nejvíce inforamcí, z různých zdrojů, podrobně se seznámit se všemi důvody, které k veganství směřují. Je to důležité nejen pro vnitřní vývoj, ale i  proto, aby byli schopni vysvětlit, co je k tomuto postoji vede. Určitě je dobré i znát jména třeba konkrétních vegan sportovců, protože jim spousta lidí bude tvrdit a hádat se s nimi, že veganům to a to chybí a že tak tak přežívají. Takže být dobře vybaven i argumentačně...

Jinak pro lidi, kteří už vegané jsou a věnují se více sportu, určitě doporučuji se neustále vzdělávat, být připraveni přijímat nové informace. Cesta k rozvoji totiž nikdy nekončí." 

 

Co tě nejvíc motivuje, abys byl i nadále úspěšným atletem - veganem?

"Jsem prostě bojovník, moderní verze válečníka. Můj smysl života je chránit všechny ostatní živé bytosti. Vždyť kdo může chránit slabé před silnými? Jen ti nejsilnější… To je můj důvod, proč trénuji, proto se učím bojovat." 

 

 

Zpět na Články