Profil fitness veganky Marzie Prince

Marzia Prince se dlouhodobě věnuje profesionálně fitness a józe a má obsáhlé zkušenosti s různými druhy cvičebních programů. Před fitness soutěžemi trénuje dvoufázově a jak říká, veganství je pro ni cesta, jak se cítit při náročném tréninku dobře tělesně i duševně: "Můj důvod k veganství je, že se cítím zdravá a naplněná duševní harmonií, protože dělám něco pro zvířatu, planetu i sama pro sebe," říká Marzia.

 


 

 

Prvotní důvody, proč Marzia přešla z konvenční stravy na veganství, byly hlavně zdravotní, když u sebe začala pozorovat alergii na mléčné výrobky a některé další potraviny. Kromě toho měla velké problémy s udržením optimální váhy. Skrz svou sportovní kariéru a maximální vyladění tréninku a stravy pro vyrýsování na soutěže musela začít hledat alternativy a postupně po poradě s různými nutričními odborníky došla k tomu, že by pro ni bylo optimální nahradit živočišné bílkoviny rostlinnými a kompletně změnit jídelníček. Začala se proto mnohem více zajímat o veganství, kromě zdravotních aspektů i o aspekty etické a enviromentální. "Zjistila jsem, jak klamavá je všudypřítomná reklama na nákup masa a mastných výrobků," říká Marzia. "Když jsem maso jedla, musela jsem držet různé velmi agresivní diety, abych si udržela svou váhu a stavbu těla, cítila jsem se unavená. Při drastickém hubnutí se mi zhoršila pleť a mělo to mnoho dalších negativních aspektů. Po přechodu na veganství cítím, že už se nemusím takhle trápit, abych byla stabilně ve formě." 

 

Její tréninkový program je přitom velmi náročný, před soutěží trénuje dvoufázově. V pondělí a v úterý dopoledne se věnuje posilování a odpoledne kardio tréninku. Ve středu pak zařazuje kardio trénink na dopoledne a odpoledne má trénink jógy. Čtvrtek a pátek opět dopoledne posiluje a odpoledne se věnuje aerobnímu tréninku. O víkendu pak opět cvičí jógu. Mimo sezónu sice trochu zvolní, ale jak sama říká, její tělo je na tento režim už navyklé a v podstatě si ho vyžaduje. Co se týče jídla, tak jí po třech hodinách a vyhledává rostlinné potraviny s vysokým obsahem bílkovin, konzumuje i velké množství ovoce a zeleniny a nevyhýbá se ani zdravým tukům. Ty získává zejména z avokáda, olivového oleje, lněného oleje a ořechů. "Hodně poslouchám své tělo," říká Marzia. "Cítím se s ním teď mnohem víc v harmonii, než kdykoli předtím. Kdysi jsem musela před soutěžemi nebo focením držet velice přísné diety a trápila se, ale teď, když jsem veganka a jím jen organické potraviny rostlinného původu, vůbec ten frustrující pocit, že jsem na dietě, nemám, naopak cítím, že jsem nad svým tělem opět převzala kontrolu. Tohle je prostě můj životní styl, který miluji." 

K fitness jí nejvíc přitahuje, že se díky němu cítí zdravá a ve formě. Cvičení jí přináší podle jejích slov pocit pohody a klidu, vnitřní krásu, kterou chce vyzařovat i navenek. Za velice důležité považuje učit se naslouchat svému tělu a neustále se vzdělávat, přemýšlet nad tím, co člověk ve svém životě dělá a čeho chce dosáhnout. "Veganství je cesta, která vám pomůže se probudit, změnit," říká. "Ukáže vám nový směr v životě, i když bude odlišný od ostatních, což je někdy těžké. Mě hodně motivuje, že mohu svým příkladem ukázat, že to jde i ostatním lidem a i proto beru cvičení a fitness vážněji. Chtěla bych pomoci zvířatům i planetě a to mi dává hlubší smysl, abych šla po této cestě." 

 

 

 

Zpět na Články