Nevzdávejte to, říká Christina Assmann, veganka a majitelka fitness center a MMA gymu

Rozsáhlé zkušenosti s veganským životním stylem má Christina Assmann, která provozuje v Německu síť fitness center Gym80 a od letošního roku i MMA gym LA Fighters. Christina se i s celou rodinou stravuje již mnoho let vegansky a v rozhovoru níže najdete víc o její zkušenostech nejen s veganským jídelníčkem, ale i rozvoji veganství v Německu a dalších tématech.

 

 

 

Můžete nám prozradit více informací k vašemu gymu LA-Fighters a síti fitness center Gym80, které provozujete? A jaká byla vaše cesta k veganství?

"S budováním tělocvičen a fitness center jsme začali již v osmdesátých letech a postupně vznikla značka Gym80 - už s moderními stroji a zázemím. LA fighters pak přišli v letošním roce, napřed z myšlenky spustit malou tělocvičnu třeba pro hasiče a další lidi, kteří potřebují skvělou kondici a zároveň se chtějí naučit bojovat. Postupně se z toho vyvinula škola MMA a bojových sportů. Chceme, aby všichni viděli, že MMA je spravedlivé a komplexní umění boje. 

Já byla už vychována jako veganka, bez mléka, jen občas jsme měli domácí vejce. Když jsem pak shlédla film Pozemšťané, vzdala jsem se všech živočišných složek. V naší posilovně jsme měli například i Patrika Baboumiana, nejsilnějšího muže v Německu a vegana a tak jsme i jím hodně inspirovali."

 

 

 

V Německu je vegetariánství a veganství hodně rozšířené, mnohem víc než v ČR. Bez masa a živočišných produktů se u vás stravují miliony lidí, v čem vy sama vidíte důvody tohoto rozmachu?

"Je zde mnoho lidí, které k tomuto životními stylu inspirují ostatní - za všechny třeba už zmíněný Patrik Baboumian, nebo třeba Attila Hildman. Navíc je to prostě pozitivní trend, který je v toto chvíli i hodně v kurzu. K tomu každý, kdo je zvyklý na fyzickou zátěž, zjistí po přechodu na veganství, jak moc byly živočišné složky pro jeho tělo stresující a pozná, že na veganském jídelníčku rozhodně neztratí svaly a naopak ještě zlepší svůj fyzický potenciál."

 

Vegané musí bojovat se spoustou předsudků, které se k tomuto životnímu stylu vážou. Setkáváte se i vy s nějakými?A jak na ně reagujete?

"Ano, také se s nimi setkáváme, do každé posilovny chodí kluci, kteří si myslí, že se musí cpát kuřecím a zapíjet to proteinovými koktejly, aby byli velcí a svalnatí. S úsměvem jim říkám, ať se rozhlédnou kolem sebe, pokud chtějí být velcí a silní - která zvířata taková jsou? Nejsou to náhodou býložravci? Také jim zdůrazňuji, ať vezmou v úvahu všechny léky, hormony apod, které do sebe prostřednictvím zvířat dostávají. No a k mléku jim říkám, ať si uvědomí, že člověk je jediný druh, který pije mateřské mléko ještě jako dospělý, navíc od jiného živočišného druhu - co tím do svého těla asi dostává?" 

 

 

 

Vy a celá vaše rodina jstě vegané. Stává se vám někdy, že musíte svůj životní styl obhajovat?

"Celá rodina žijeme vegansky a i hosté se u nás takto stravují. A když jdeme my někam, kde není vegan jídlo k dispozici, doneseme si prostě svoje vlastní. Někdy se nám stává, že se nás lidé třeba ptají, jestli si opravdu myslíme, že děláme svět lepším místem, že něco změníme. Každý jsme ale zodpovědný hlavně sami za sebe a za to, jakou stopu za sebou zanecháváme."

 

Váš gym LA Fighters se věnuje bojovým sportům, zejména MMA. Jak jste se k nim dostala a co pro vás znamenají?

"Abych byla upřímná, napřed jsem se s bojovými sporty setkala v televizi a postupně si hledala na netu články o nich a narazila přitom na Mac Danziga, Jamese Wilkse a další zápasníky-vegany a zjistila tak, že MMA může být velice etické. To se mi hodně líbilo." 

 

 

 

Provozujete síť fitness center, jek vy sama vnímáte spojení veganství a sportu?

"Každý, kdo dělá nějaký sport, by měl být vegan - pro své zdraví, zvířata i životní prostředí. Veganství a sport jsou v přímém spojení - zdravé jídlo se rovná zdravé tělo, tak je to jednoduché."


Jakou roli mají ve vašem životě zvířata?

"Máme je nesmírně rádi - chováme 8 psů, kteří jsou členy naší rodiny. Podporujeme mnoho sdružení a pokoušíme se chránit zvířata, kdykoli je to možné."

 

Co byste ráda předala ze svých zkušeností dalším veganům?

"Aby drželi pospolu a podporovali se. Není důležité, proč se člověk stal veganem, z jakých pohnutek. Je nesmírná škoda, když na sebe někteří vegané útočí kvůli malichernostem, nebo si vyčítají některé aspekty svého životního stylu. Umělé rozlišování na to, kdo je "dobrý a špatný vegan" nikam nevede - nikdo nemůže měnit svět sám, ale každý může dělat alespoň něco - to je jediná cesta ke změně."

 

Chtěla byste na závěr něco vzkázat čtenářům VF?

"Moc vás zdravím a rádi se s vámi třeba na nějaké akci potkáme - a prosím, nevzdávejte to!" 

 

 

 

Zpět na Články