Mac Danzig a jeho jídelníček

Zajímavý pohled na různé druhy veganských potravin vhodných pro sportovce publikoval vynikající ultimátní UFC zápasník a dlouholetý vegan Mac Danzing na webu. Danzig byl jedním z prvních propagátorů vegan stravování v UFC a má s bezmasou stravou bohaté zkušenosti. Níže najdete překlad jeho pohledu na vegan potraviny, jež jsou běžně k dostání i u nás.

 

 

 

Ořechy a semena: 

Z mé zkušenosti je z ořechů nejlepší konzumace mandlí. Často jsem četl, že dokonce zvyšují hladinu testosterenu, ale nemůžu jednoznačně říct, jestli je to pravda, nebo nikoli. Každopádně mému organismu v plném tréninku prospívají mandle určitě víc, než jiné ořechy nebo semínka. Jím mandle nejčastěji syrové vcelku, popřípadě i v prášku, který si přidávám do proteinového koktejlu, mohu určitě doporučit. 

Co se týče dalších ořechů, tak jím občas arašídy a přírodní arašídové máslo… Také se mi docela osvědčilo kešu, nicméně hlavně skrz shazování před zápasem jím tyto více tučné ořechy jen s mírou, mají kromě bílkovin i poměrně dost tuku. 

Semínka nejím asi tak často, jak bych měl, ale jednoznačně mohu doporučit dýňová semena, která mají vysoký obsah železa, což je pro sportovce důležité (železo se ztrácí poměrně rychle potem). Také doporučuji slunečnicová semínka, která jsou zdrojem bílkovin a vitamínu E.

 

 

Seitan:

I když je chuťově vynikající a má dobrou texturu, skrz pšeničný lepek je hůř stravitelný a já se od něj před zápasy a v tvrdém tréninku držím spíš dál. Ale mimo sezónu je dobrý, hodně restaurací z něj vaří skvělá jídla.

 

Rýže:

Je spolu s ovesnými vločkami jedním z mých hlavních zdrojů komplexních sacharidů. Dá se použít jako příloha k téměř každému jídlu a i příprava je snadná, takže rýže, zejména hnědá, je pro mě hodně základní vegan potravinou. 

 

Čočka, fazole apod: 

Mám rád mexická jídla a v nich jsou luštěniny hojně zastoupené. Čočka je skvělý zdroj bílkovin a vlákniny, velice rád jím čočkovou polévku a různá jiní jídla z ní. Všem doporučuji.

 

 

 

Pšenice: 

Snažím se jí jíst málo skrz to, že je do určité míry alergen a není tak snadno stravitelná, jak si většina lidí myslí… pšeničný lepek není právě ideální potravina. Třeba pšeničné těstoviny jím jen jednou za čas, občas pšeničné torlily… ale pšeničného pečiva minimum. Jako zdroj sacharidů preferuji spíš hnědou rýži.

 

Zelenina: 

Měl by to být  základ jídelníčku. Nejradši konzumuji brokolici, hrášek, kukuřici, fazolové lusky se špenátem a samozřejmě salát kdykoli to jen jde. Snažím se samozřejmě kupovat ekologicky vypěstované, bez hnojiv… Mohu doporučit urcitě ještě kapustu, všechnu listovou zeleninu… v podstatě cokoli ze zeleniny ve vysokém množství. 

 

 

 

Falešné "masné" výrobky: 

Tyto napodobeniny mastných výrobků jsou poměrně hodně oblíbené, ale já je příliš nevyhledávám… většinou na tyto "masové" věci (snad s výjimkou seitanu) nemám chuť. Bohužel ale pokud žijete jako já na Středozápadě USA, zjistíte, že obchody tady nejsou vůbec uzpůsobeny vege stravě a že tyto náhražky jsou jediné, co prodávají v sekci mražených potravin bez mléka a masa. Na druhou stranu mnoho vegan restaurací má hodně nápodobenin masových jídel, které jsou mnohem chutnější, než věci prodávané v klasických obchodech. 

 

 

 

Sojové mléko, mandlové mléko:

Nejím nějak zvlášť moc cereálií, ale když je mám, preferuji do nich mandlové mléko. Naopak třeba "mléčnou rýži" mám radši s mlékem sojovým… ale to je moje osobní preference. Do sojového nebo mandlového mléka se dají samozřejmě přidávat proteiny. 

 

"Nezdravé" potraviny:

Jím hodně veganského cukroví, když nejsem na dietě kvůli zápasu nebo tréninku, je to moje slabost… naštěstí mám dobrý metabolismus, který si s tím rychle poradí. Také rád jím v různých čínských a thajských bisterech, i když se o jídlech odtam říká, že jsou nezdravá a mají hodně tuku a sodíku… Mám moc rád třeba kari ráži s kokosovým mlékem s tofu a sojovým smaženým "kuřetem"… Noo a blázen jsem také do bramborových lupínků, takže často před zápasem musím hodně shazovat a vysekávat se. 

 

 

 

 

A zde je příklad mého jídelníčku a tréninku před zápasem, kdy potřebuji shodit:

 

Ráno 35 minut běh, rozcvička, strečing… 

 

1 jídlo: Mixovaná rýže s jablkem, banánem a vodou (energie 400 kalokorii)

 

Svačina: Malá biotyčinka (300 kalorií)

 

Oběď: Malá tortila se salsou, sojový jogurt s čerstvým ananasem (350 kalorií)

 

Trénink:

Rozcvička, strečing, 5 kol sparing (zápasení) s 30 vteřinami pauzy… Pak intervalový trénink, skoky, dynamika. lapy… Hned po tréninku tyčinka s glykogenem na urychlení zotavování (250 kalorií)

 

 

Večeře: Houbová polévka s rýžovými nudlemi a tofu. Čerstvý ananas. (300 kalorií)

 

Večerní trénink:

Dynamické posilování s lehkými váhami. Hned po něm proteinový koktejl a rýže. (350 kalorií)

 

Poslední jídlo:

Salát s olivami, artyčoky a grilovaným tofu. Čerstvé jahody a pár hroznů jako dezert. (300 kalorií)

 

Celkem jsem za den zkonzumoval jen 2 250 kalorií, což je výborné skrz 3 tréninky, takže před zápasem tímto způsobem dostatečně redukuji váhu a přitom neztrácím sílu a dynamiku. 

 

Všem fanouškům děkuji za podporu a snad je budou moje zkušenosti inspirovat.

 

 


Zpět na Články