Jak nakupovat kosmetiku netestovanou na zvířatech

K veganskému životnímu stylu patří i používání osobní a domácí kosmetiky, která je veganského složení a nebyla testována na zvířatech.

Ohledně složení platí podobné tipy, jako v případě nakupování potravin - tedy nejprve vyhledání certifikovaných výrobků (certifikáty Vegan, Vegan Certified) a pak pečlivé zkoumání složení, zda výrobek neobsahuje živočišné složky - tedy žádná věda :)

Složitější je situace v oblastí testování kosmetiky na zvířatech. V této souvislosti je totiž vždy třeba posuzovat nejen netestování finálního výrobku, ale i jeho jednotlivých ingrediencí. Česká republika patří už od roku 2004 k několika málo zemím, kde bylo a je testování  pro kosmetické účely zakázáno a od roku 2009 platí tento zákaz celoplošně v rámci celé EU. Obsahuje však některé výjimky (plně platný by měl být až od roku 2013) a vztahuje se pouze na kosmetiku osobni. Nezohledňuje tedy poměrně široké spektrum tzv. kosmetiky domácí, jako jsou prací prášky, domácí čističe atd. Dalším problémem je i to, že firmy vyrábějí často i na území států mimo EU, kde mohou samozřejmě testy na zvířatech využívat. Spotřebitel nemá možnost tyto detaily většinou v obchodě zjistit, a proto jsou i v tomto případě velmi dobrým pomocníkem certifikáty informující spotřebitele o interní politice firmy vzhledem k testování na zvířatech.

Hlavním a momentálně nejspolehlivějším je certifikát HCS a jeho obdoba HHPS - Humane Cosmetics Standard a Human Household Product Standard. Logem HCS jsou označovány výrobky osobní kosmetiky, logem HHPS kosmetiky domácí. Žádný výrobek označený těmito logy nebyl testován na zvířatech a ani ingredience v nich použité nebyly otestovány. V rámci certifikátu je kontrolováno také to, aby výrobce testy nezadával jako zakázku dalším subjektům, a aby dodržel předem stanovené datum, po němž nesmí používat složky testované na zvířatech.

 

Produkty osobní a domácí kosmetiky v ČR:

100% Pure - www.100percentpure.com; www.100pure.cz

Aftercare - www.theaftercarecompany.com

Amie - www.amieskincare.com

Astonish - www.astonishcleaners.com

Aubrey Organics - www.aubrey-organics.com

Balm Balmwww.balmbalm.com

Cuccio Naturale - www.cuccio.com

Earth Friendly Products - www.ecos.com

Ecozone - www.ecozone.com

Everyday Minerals - www.everydayminerals.com

Florame - www.florame.com, www.florame.cz

Freemanwww.freemanbeauty.com, www.calco.cz

Hedera natur (značky: Almacabio, Equo, Eco) - www.detersivoequo.it

Helan - www.helan.it

Jason Natural Cosmetics - www.jason-natural.com

Kiss My Face www.kissmyface.com

Laboratoire Holistica Internationalwww.holistica.fr

Lily LoLo Mineral Cosmetics - www.lilylolo.co.uk, www.lilylolo.cz

Liz Earle Cosmetics (KPL Cosmetics Ltd) - (pouze přes internet) www.lizearle.com

Lush - www.lushcz.cz - Pozn.: Tato značka certifikát HCS nemá, ale kolegové z NetestovánoNaZviratech ji na seznam zařadili, jelikož její systém kontroly dodavatelů je ještě přísnější než u HCS, důraz na netestování na zvířatech a prověřování dodavatelů je kladen od založení této značky a mimo vyrábění kosmetiky se Lush zaměřuje i na aktivní lobbing za nahrazení pokusů na zvířatech. Více o jejich systému zde.

Manufaktura - www.manufaktura.cz

Marks & Spencer - www.marks-and-spencer.cz

Melvita - www.melvita.com, www.melvita.cz 

Montagne Jeunesse - www.montagnejeunesse.com

Nothing Nasty - (pouze přes internet) www.nothingnasty.com

Organix South Inc. (Thera Neem) - www.organixsouth.com

Paul Mitchell - www.paulmitchell.com, www.paulmitchellshop.cz

Raw Gaia - www.rawgaia.com, www.rawgaia.com/content/czech.html

Raw Skin Food - www.rawskinfood.co.uk/

Sanoflore - www.sanoflore.cz

SpaRitual - www.sparitual.eu

Suma Foods (Triangle Wholefoods Collective Ltd; výrobky Ecoleaf) - www.suma.coop

Super Diet - www.superdiet.fr

The Body Shopwww.thebodyshop.com

Urtekramwww.urtekram.cz

Yes Syzygy Ltd - www.yesyesyes.org

W.S. Badger - www.badgerbalm.com


* * *

Seznamy všech firem:

Kompletní a pravidelně aktualizované seznamy všech firem označených HCS certifikátem najdete zde:

EU: http://www.gocrueltyfree.org/companies.php?cat=*13
USA: http://www.gocrueltyfree.org/companies.php?cat=*12
PDF ke stažení v angličtině: http://www.leapingbunny.org/images/cciclist.pdf

Také certifikáty Vegan a Vegetarian Approved do určité míry zohledňují netestování na zvířatech, i když jejich podmínky nejsou tak přísné jako je tomu u HCS.

Určitou záruku poskytují i certifikáty označující tzv. přírodní kosmetiku, i když v rámci jednotlivých certifikátů platí různě přísné požadavky. Některými z takových certifikátu jsou: BDIH, Soil Association, EcoCert a EcoCert Bio, CPK a CPK bio.


Zpět na Články