Bude první americkou prezidentkou veganka?

Zajímavý materiál o dceři bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a současné ministryně zahraničí Hillary Clintonové, vyšel dnes na serveru Hospodářských novin a najdete ho zde. Chelsea Clintonová, která momentálně dokončuje doktorát na Oxfordu, je líčena jako velice nadějná budoucí politička, která by mohla mířit k nejvyšším postům v americké administrativě. Z hlediska vztahu ke zvířatům by to byl obrovský posun, protože Chelsea se stravuje stejně jako její otec Bill Clinton skoro výhradně vegansky a je velkou propagátorkou zdravého životního stylu. To je v Americe, která trpí doslova epidemií obezity (nadváhu a s ní související zdravotní problémy má v USA víc než polovina populace) hodně aktuální téma. Chelsea Clintonová ovšem otevírá i další témata související se situací zvířat, podporuje například The David Sheldrick Wildlife Trust v Keni, vůbec nejstarší sirotčinec pro slůňata, jejichž rodiče zastřelili kvůli slonovině pytláci. Velký ohlas v médiích také vyvolala její svatba v roce 2011, kde se podávalo převážně veganské jídlo. Chelsea tak přináší nová témata a pohledy, které mohou inspirovat mnoho dalších lidí. 

 

 

Co se týče politiků obecně, tak na rozdíl například od sportu nebo umění se zde pohybuje vegetariánů a veganů jen naprosté minimum. Výjimku představuje kromě Ameriky například Slovinsko, kde byl prezidentem vegan Janez Drnovšek. Ten například v jednom rozhovoru uvedl: "Myslím si, že lidé mají rádi zvířata, hlavně jako domácí mazlíčky, ale jaksi automaticky jí jiné zvířecí druhy. Kdyby ale měli před tím, než si dají steak, krávu i zabít, hodně by si to rozmýšleli. Masové výrobky jsou zhledově a obalem tak pozměněné, že si je mnoho lidí vůbec nedává dohromady se skutečnými, živými zvířaty." Stejně jako u Billa Clintona byly zpočátku jeho prvotním impulzem přechodu na veganství zdravotní důvody. V necelých padesáti letech mu byla diagnostikována rozsáhlá rakovina ledvin a plic (bývalý milovník hamburgerů Bill Clinton prodělal před přechodem na veganství několikanásobný by-pass a bojoval s mnoha dalšími zdravotními problémy) a lékaři mu dávali jen měsíce života. Drnovšek pod vlivem této prognózy naprosto změnil svůj životní styl a pohled na svět, stal se veganem, výrazně se angažoval v sociální oblasti, a prosazoval i jiný pohled na zvířata. Jeho poměrně radikální přístup mu nadělal mezi politiky i spousty nepřátel na domácí scéně i ve světě, kdy někteří politici nesli hodně nelibě například jeho kritiku nekonečných zasedání v luxusních hotelích v zemích, kde jinak lidé běžně hladoví. Nicméně i jeho odpůrci uznali jeho obrovský přinos pro slovinskou společnost, kdy se tato země dostala během jeho prezidentování do EU a ekonomicky se stala nejrozvinutější z bývalých států východního bloku.

 

 

 

Drnovšek nakonec navzdory lékařským předpovědím žil s těžkou formou rakoviny dalších bezmála deset let a zemřel v roce 2008 na své malé farmě v slovinské vesnici Zaplana, kde si sám pekl chléb, pěstoval vlastní zeleninu a psal knihy - například knihu Úvahy o životě a vědomí, která se stala bestsellerem.

Jak vypadá oproti tomu situace v této oblasti v české politice je zjevné už z letmého pohledu na odulé tváře a přetékající břicha našich politiků; o jejich jídelníčku a životním stylu to svědčí poměrně výmluvně. Až na výjimky například ze strany Zelených, na jejichž zasedáních se podává vegetariánské jídlo, jsou pro české politiky otázky spojené se změnou přístupu ke zvířatům zcela marginální a v našem parlamentu se naopak velice daří různým mysliveckým spolkům a dalším obskurním organizacím. O obecném vztahu k ekologii například našich prezidentů (ať už jejího doslova fanatického odpůrce Václava Klause, nebo i nadšeného milovníka gothajského salámu Miloše Zemana) není třeba mít sebemenší iluze. Každopádně bude zajímavé sledovat, jak by se naše politická reprezentace stavěla k tomu, kdyby se do čela americké administrativy dostal skutečně někdo s tak rozdílným pohledem na svět, zdraví, ekologii i práva zvířat, jako je Chelsea Clintonová. 

 

 

Zpět na Články